୨୦ବର୍ଷ ବୟସରେ ଆଦୌ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ଭୂଲ, ନଚେତ ସାରା ଜୀବନ ପସ୍ତେଇବାକୁ ପଡିବ

ଯେତେବେଳେ ଆମେ କୋଡ଼ିଏ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଉ, ଆମେ ବୁଝିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଉ ଯେ ଆମେ ସବୁକିଛି ଜାଣୁ ଟିକିଏ ସଂଯୋଜିତ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଲାଗେ ନାହିଁ । ଯଦି ମାତା-ପିତା କିଛି କୁହନ୍ତି , ତେବେ ପିଲା ସେମାନଙ୍କୁ ଓଲଟା ଉତ୍ତର ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ସେମାନଙ୍କର ବର୍ଣ୍ଣିତ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ସଠିକ୍ ଅଟେ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ କୁହାଯାଇଛି । ତେବେ କୋଡ଼ିଏ ବର୍ଷ ବୟସରେ କାହିଁକି କିଛି ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ କର ନାହିଁ ? ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆମକୁ ଅନେକ କଥା ଶୁଣିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଆମେ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ ଗୁଡ଼ିକ କଣ?

୧) ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମ ଏବଂ ଶରୀରର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ: – ଏହି ବୟସରୁ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ସଚେତନ ରୁହନ୍ତୁ । ସକାଳେ ଉଠନ୍ତୁ ଏବଂ ଭିଜାଇଥିବା ବାଦାମ ଖାଅନ୍ତୁ । ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ କ୍ଷୀର ପିଇବାର ଅଭ୍ୟାସରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ । ତୁମର ଚର୍ମର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ । ଖରାପ ଖାଦ୍ୟ ହେତୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ବୟସରେ ପିମ୍ପଲ୍ ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ ।

୨) ଶୋଇବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ରୁଟିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ:- ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ରହିବାକୁ ଖରାପ ନିଶା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଶୀଘ୍ର ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଶୀଘ୍ର ଉଠିବା ଅଭ୍ୟାସରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଶୋଇପାରୁଛି । ତେଣୁ ତୁମର ସମୟକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ଶିଖନ୍ତୁ ।

Loading...

୩) ସଠିକ୍ ଖାଦ୍ୟ ବାଛିବା:- କାରଣ ଏହି ସମୟରେ ଆପଣ ସାଙ୍ଗ ସହିତ ଅଧିକ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତି । ଯଦିଓ ଅଧିକ ଯାତ୍ରା କରିବା କୁ ପଡେ, ତେବେ ଆପଣ ବାହାରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ବାହାରେ ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଅଧିକ ମିଳେ । ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଆମକୁ ଆହୁରି କ୍ଷତି ଦେଇଥାଏ । ଆପଣ ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ ଯେ, ତୁମେ କୋଡ଼ିଏ ବର୍ଷରେ ଯେତିକି ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଥାଅ ତାହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଥାଏ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନ ପାଇଁ ।

୪) ନିୟମିତ ଯାଞ୍ଚ :- ପ୍ରତି ଛଅ ମାସରେ ଚେକଅପ୍ ପାଇଁ ଯାଆନ୍ତୁ । ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବ । ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ ଏହି ବୟସ ପାଇଁ ଭଲ ଅଟେ ।

୫) ବ୍ୟାୟାମ:- ଏକ୍ସରସାଇଜ ଭୋଜନ ପରି ସମାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରିବା ଭଲ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ସକାଳେ ସମୟ ନ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କରନ୍ତୁ । ଯୋଗ ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ହେବା ଉଚିତ୍ ।

ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ ତେବେ ଏଭଳି ଖବର ଦୈନଦିନ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Related Posts

About The Author

Add Comment