ଅମରିକାର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ- ଚୀନ ଆମକୁ ସହାୟତା କରିବା ବଦଳରେ କରୋନାର ନମୁନା ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି

ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋନପିଓ ପୁଣି ଥରେ କୋରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଚୀନ୍‌କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । ବୁଧବାର ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚାଇନା ଏହାକୁ ଅଂଶୀଦାର କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ କୋଭିଡ -19 ର ବଞ୍ଚିଥିବା ନମୁନାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ତଦନ୍ତ ଦାବିରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରୁ ଗୋମାଂସ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ବାର୍ଲି ଉପରେ 80% ଟିକସ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ପୋନପିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିବାରୁ ଚୀନ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆଠୁ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଉଛି । କିନ୍ତୁ  ଏହା ଠିକ୍ ନୁହେଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସମେତ ବିଶ୍ଵର 120ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ସହିତ ଆମେରିକା ଠିଆ ହୋଇଛି, ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ଜୀବାଣୁର ଜେନେସିସ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । କ’ଣ ଭୁଲ୍ ହୋଇଛି ଆମେ ବୁଝି ପାରିବା । ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିପାରିବା ।

Image Courtesy: Google

ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି । ସେହି ଚୁକ୍ତି ଉପରେ ତାଙ୍କର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ବଦଳି ଯାଇଛି । ସେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୱୁହାନରେ କୋଭିଡ -19 ବିସ୍ଫୋରଣକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଆମର ଧାରଣାକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି । ଚୁକ୍ତି ହେବା ପରେ ସେ ବହୁତ ଉତ୍ସାହିତ ଥିବା ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ପରେ ଭାଇରସ୍ ହୋଇଥିଲା । ଚୀନ୍ ଏହାକୁ କିପରି ଅନୁମତି ଦେଲା?

Image Courtesy: Google

ପାର୍ଟୀ ଆମ ସହ ସେୟାର କରି ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ କରୋନା ନମୁନାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଲା । ତେବେ କୋଭିଡ -19 ବିସ୍ଫୋରଣ ସଂପର୍କରେ ଆମେରିକା ଦେଇଥିବା ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗକୁ ଚୀନ୍ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି । ପୁଣି ଥରେ ନିଜର ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଚୀନ୍‌କୁ କରୋନା ବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି ।

Image Courtesy: Google

ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତିରେ ଆମେରିକା କଣ କରିବା ଦେଖିବା ବାକି ରହିଲା । ଏମିତିତ ଚୀନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତଥାପି କିଛି ଏମିତିଦେଶ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଚୀନକୁ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ଏମାନେ ସାରା ଦୁନିଆ ପାଇଁ ବିପଦ ଜନକ ଅଟନ୍ତି । ତେବେ ଆଗକୁ ଆଜି କଣ ହେବ ଏହା କଳନା କରିବା ଏବେ କଷ୍ଟ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *