ଭଡାଟିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସିଖବର, ସରକାର ଦେଲେ ଏହି ନୂଆ ନିୟମକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ନିଶ୍ଚୟ ପଢନ୍ତୁ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ Model Tenancy Act କୁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଆଇନର ଅନୁମୋଦନ ସହିତ ଘର କିମ୍ବା ସମ୍ପତ୍ତିର ଉଭୟ ମାଲିକ ଏବଂ ଭଡାଟିଆ ଉପକୃତ ହେବେ ।

ଯଦି ଏହି ଦୁଇଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ବିବାଦ ଥାଏ ତେବେ ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଇନଗତ ଅଧିକାର ଦିଆଯିବ ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଦାଲତ ମଧ୍ୟ କରାଯିବ । ଯେଉଁଠାରେ ଏପରି ମାମଲା ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ । ଏହି ଆଇନର ଅନୁମୋଦନ ପରେ, ଭଡାଟିଆ ମାନେ କାହାର ସମ୍ପତ୍ତି ଦଖଲ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ଜମି ମାଲିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଭଡାଟିଆ ମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଘର ଖାଲି କରିବାକୁ କହି ପାରିବେ ନାହିଁ ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ Model Tenancy Act ଏକ ନୂତନ ରୂପରେ ଲାଗୁ ହେବା ଉଚିତ କିମ୍ବା ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ଭଡା ଅଧିନିୟମକୁ ସଂଶୋଧନ କରି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ଏହି ଅଧିନିୟମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ସହିତ ଭଡା କୋର୍ଟ ଏବଂ ଭଡା ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଗଠନ କରାଯିବ । ଯେଉଁଠାରେ ଭଡା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ ।

ଏହି ନିୟମକୁ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣ

Loading...

1. Model Tenancy Act ଅନୁଯାୟୀ, ଘର ଯାଞ୍ଚ, ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଜମି ମାଲିକଙ୍କୁ ଭଡ଼ାଟିଆଙ୍କୁ 24 ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଲିଖିତ ନୋଟିସ୍ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

2. ଯଦି ସେ ଲଗାତାର ଦୁଇମାସ ଭଡା ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ସମ୍ପତ୍ତିର ଅପବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଭଡାଟିଆ ଙ୍କୁ ଘରୁ ବାହାର କରି ଦିଆଯାଇପାରିବ ।

3. ବ୍ୟବସାୟିକ ସମ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ 6 ମାସର ସୁରକ୍ଷା ଜମା ନିଆଯାଇପାରେ । ଯେଉଁଠାରେ ଘରଗୁଡିକ ବାହାରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଦୁଇ ମାସର ସୁରକ୍ଷା ଜମା ନିଆଯାଇପାରେ ।

4. ଯଦି ଭଡା ଚୁକ୍ତି ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଭଡାଟିଆ ଘର କିମ୍ବା ଦୋକାନ ଖାଲି କରୁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଜମି ମାଲିକ ମାସିକ ଭଡା ଚାରି ଗୁଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦାବି କରିବାର ଅଧିକାର ପାଇବେ । ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଭଡାଟିଆ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଘର କିମ୍ବା ଦୋକାନ ଖାଲି କରନ୍ତି ନାହିଁ । ତେଣୁ ଜମି ମାଲିକ ଆସନ୍ତା ଦୁଇମାସ ପାଇଁ ଭଡା ଦୁଇଗୁଣ ଦାବି କରିପାରିବେ । ଯେତେବେଳେ କି ଦୁଇମାସ ପରେ, ତାଙ୍କୁ ଚାରି ଗୁଣ ଭଡା ଦେବାର ଅଧିକାର ରହିବ ।

5. ବିଲଡିଂ ସଂରଚନାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଉଭୟ ଭଡାଟିଆ ଏବଂ ଜମିଦାରଙ୍କ ଦାୟିତ୍ଵ ହେବ । ଯଦି ଜମି ମାଲିକ ଢାଞ୍ଚାରେ କିଛି ଉନ୍ନତି କରନ୍ତି । ତେଣୁ ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବାର ଏକ ମାସ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭଡା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ଜମି ମାଲିକ ଭଡାଟିଆ ଙ୍କଠାରୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ।

6. ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନିୟମଗୁଡ଼ିକୁ ନିଜେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ । ଭଡା ସମ୍ପତ୍ତି ସମ୍ବନ୍ଧରେ କୌଣସି ବିବାଦର ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଭଡା କୋର୍ଟ ଏବଂ ଭଡା ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଗଠନ କରିବେ ।

7. ଯଦି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପାଖକୁ ଅଭିଯୋଗ ଯିବାର ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭଡାଟିଆ ମାଲିକଙ୍କୁ ବକେୟା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଆଗକୁ ରହିବାର ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ।

8. ଘର ଖାଲି କରିବା ଆଗରୁ ଜମି ମାଲିକ ପ୍ରଥମେ ନୋଟିସ୍ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ନୂତନ ନିୟମର ସାହାଯ୍ୟରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ଭଡାଟିଆ ସମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଦଖଲ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ସରକାର ଆଣିଥିବା ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ଉଭୟ ଭଡାଟିଆ ଏବଂ ଜମିଦାରଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *