ଘର ପାଖେ ଏହି ଦୁଇଟି ଗଛ ଥିଲେ କେବେ ମଧ୍ୟ ଆସନ୍ତି ନାହିଁ ମାଆ ଲକ୍ଷ୍ମୀ, ଘରେ ହୁଏ ଧନର ଅଭାବ- Ajira Anuchinta

ଆପଣ ମାନଙ୍କର ଘରେ ହେଉ କି ବାଡିରେ ହେଉ ବହୁତ ପ୍ରକାରର ଗଛ ଥିବ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ମାନେ କଣ ଜାଣିଛନ୍ତିକି ଆପଣଙ୍କ ବାଡିରେ ଏହି ପ୍ରକାରର ଗଛ ରହିବା ହେତୁ ବହୁତ ଅନିଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ । ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ସବୁବେଳେ ଝଗଡା ଝାଟି ଲାଗି ରହିଥାଏ, ଏମିତିକି ଯାହା କିଛି ଆଣିଲେ ମଧ୍ୟ ଅଣ୍ଟେ ନହିଁ । ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ କେଉଁ ଗଛ ଆପଣଙ୍କ ବାଡିରେ ରହିଲେ ଅଶୁଭ ହୋଇଥାଏ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଉଦ୍ଭିଦ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ କ୍ରୋଧିତ କରେ ଏବଂ ତେଣୁ ଏହି ଦୁଇଟି ଉଦ୍ଭିଦ କେବେବି ଘରେ ଲଗାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ମନ୍ଦାର ଗଛ :

ଆପଣ ମାନେ ଭାବୁଥିବେ ଆମର ରୋଜଗାର କାହିଁକି ଏତେ ଭଲ ହେଉନାହିଁ । ସମସ୍ୟା ଲାଗିରହୁଛି! ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ରକ୍ତ ମନ୍ଦାର ଗଛ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଅଛି । ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିଥିବେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଙ୍କୁ ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଦିଆ ଯାଏନାହିଁ । ରକ୍ତ ମନ୍ଦାର ଉଦ୍ଭିଦ ନକାରାତ୍ମକତା ଆଣିଥାଏ । ଯଦି ଆମେ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦ ରୋପଣ କରୁ ତେବେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେଠାରୁ ଚାଲି ଯାଆନ୍ତି । ଦାରିଦ୍ର ଏବଂ ଦାରିଦ୍ର ସେଠାରେ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ରହିଯାଏ ।

ତେଣୁ, ଯଦି ଭୁଲରେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ମନ୍ଦାରର ଏକ ଉଦ୍ଭିଦ ଲଗାଯାଇଛି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ଘରୁ ହଟାନ୍ତୁ । ଏହି ଉଦ୍ଭିଦଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନୁହଁ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ମନ୍ଦାର ଉଦ୍ଭିଦକୁ କାଳୀ ଶକ୍ତିର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହାକୁ ଘରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଅର୍ଥ କାଳୀ ଦେଵୟୀ ଶକ୍ତିକୁ ତୁମ ଘରେ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବା । ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ମାଆ କାଳୀ ଙ୍କର ପ୍ରିୟ ପୁଷ୍ପ ହୋଇଥାଏ ।

Loading...

ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ କାହିଁକି ମାଆ କାଳୀ ଙ୍କୁ ଘରେ ପୂଜା କରାଯାଏ ନାହିଁ? ଫଟୋ କିମ୍ବା ମୂର୍ତ୍ତି ରଖାଯାଏ ନାହିଁ । ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଉଦ୍ଭିଦକୁ ତାଙ୍କ ଘରେ ଲଗାଏ, ତା’ର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗେ । ତେଣୁ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କେବେବି ପ୍ରୟୋଗ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ତେନ୍ତୁଳି ଗଛ :

କଇଁଆ ବା ତେନ୍ତୁଳି ଉଦ୍ଭିଦକୁ ନକାରାତ୍ମକତାର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । କୁହାଯାଏ ଯେ ତେନ୍ତୁଳି ଗଛରେ ଭୂତମାନେ ବାସ କରନ୍ତି । ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ଗଛ ଲଗାଯାଏ, ସେଠାରେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଉପସ୍ଥିତ ଥାଏ । ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ସେଠାରେ ବାସ କରନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଏବଂ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ଘରକୁ ଆଉ ଫେରି ଆସନ୍ତି ନାହିଁ ।


ଏହାର ଅର୍ଥ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ହୋଇଯାଏ । ଯଦିଓ ତୁମେ ତେନ୍ତୁଳି ଖାଅନ୍ତି । ଏହା ଭଲ ଲାଗେ ଏବଂ ତେନ୍ତୁଳି ନାମ ଶୁଣିବା ପରେ ପାଟି ଜଳ ହୋଇଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଘରେ ସ୍ଥାପନ କରିବା ଭୁଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ତେଣୁ, ଆପଣ ପ୍ରାୟତ ବାହାରେ ଦେଖାଯିବେ । କାହାର ଘରେ ଏହି ଗଛ ଲଗାଇବା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ଆଇଏସ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରଶ୍ନ, ଓଡ଼ିଆ ଖବର, ଜରୁରୀ ସୂଚନା, ରାଶିଫଳ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ, ଶିକ୍ଷଣୀୟ କଥା ସବୁବେଳେ ନେଇ ଆସୁ, ଭଲ ଲାଗିଲେ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିବା ପାଇଁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ । ସେୟାର୍ କରି ନିଜ ପରିଜନ ଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଶ୍ଚୟ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ, ଧନ୍ୟବାଦ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Related Posts

About The Author

Add Comment