ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀରେ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପୂଜା କରିବାର ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ, ମହତ୍ୱ, ପୂଜା ବିଧି, ବ୍ରତ ନିୟମ, ଏହି ବିଧିରେ କରିଲେ ପୂଜା ସବୁ ଦୁଃଖ ଦୂର କରିବେ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣ

ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥିରେ ହୋଇଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଦିନକୁ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମୌତ୍ସବ ରୂପରେ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀରେ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ ଓ ବ୍ରତ ବି ରଖାଯାଏ । ଧାର୍ମିକ ମାନ୍ୟତା ଅନୁସାରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ବ୍ରତ ଓ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ଵାରା ସବୁ ମନୋକାମାନ ପୂର୍ଣ ହୋଇଥାଏ । ଜୀବନରେ ଚାଲୁଥିବା ସବୁ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯାଏ ।

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଦିନ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପୂଜା, ବ୍ରତ କେମିତି କରିବେ, କଣ ଖାଇବେ ଓ କଣ ଖାଇବେ ନାହିଁ ସେହି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ । ଏହି ବର୍ଷ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ୩୦ ଅଗଷ୍ଟ ସୋମବାର ଦିନ ପାଳନ କରାଯିବ ।

ଯଦି ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ ବିଷୟରେ କହିବା ସୋମବାର ଦିନ ୧୧.୫୯ ମିନିଟ ରୁ ଅଧିକ ରାତି ୧୨.୪୫ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ ଅଛି । ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀର ପାଳନ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀର ଆସନ୍ତା ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟ ହେବା ପରେ ରୋହିନୀ ନକ୍ଷତ୍ର ଅମାବାସ୍ୟା ତିଥି ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ କରାଯାଏ । ଏଥର ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥି ୩୦ ଅଗଷ୍ଟ ରାତି ୨ ଟା ରେ ହିଁ ସମାପ୍ତ ହୋଇ ଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ରୋହିନୀ ନକ୍ଷତ୍ର ୩୧ ଅଗଷ୍ଟ ସକାଳ ୯.୪୪ ରେ ସମାପ୍ତ ହେବ । ସେଥିପାଇଁ ଏହି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ରତର ପାଳନ କରାଯିବ ।

Loading...

କୁହାଯାଏ କି ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଦିନ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପୂଜା ଅର୍ଚନା କରିବା ଦ୍ଵାରା ଯଶ, କୀର୍ତ୍ତି, ପରାକ୍ରମ, ଐଶ୍ୱର୍ୟା, ଶୋଭାଗ୍ୟ, ବୈଭବ, ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି, ଧନ, ଆୟୁ ଆରୋଗ୍ୟ ତଥା ସୁଖ ସମ୍ପତ୍ତିର ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ । ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଦିନ ବ୍ରତ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନେ ଏହାର ପୂର୍ବ ଦିନ ଗୋଟିଏ ସମୟ ସାତ୍ଵିକ ଭୋଜନ କରିବା ଉଚିତ । ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଦିନ ସକାଳେ ଉଠି ନିଜ ଘରକୁ ପରିଷ୍କାର କରି ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ସ୍ଵଚ୍ଚ ବସ୍ତ୍ର ଧାରଣ କରନ୍ତୁ । ନିଜ ମନ୍ଦିରର ସଫା କରନ୍ତୁ ଓ ତାକୁ ସୁସଜ୍ଜିତ କରନ୍ତୁ ।

ଲଡୁ ଗୋପାଳକୁ ସ୍ଵଚ୍ଛ କରି ବାଲ ଗୋପାଳକୁ ନୂଆ ବସ୍ତ୍ର ଧାରଣ କରାନ୍ତୁ । ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଶୃଙ୍ଗାର କରନ୍ତୁ । ଶୃଙ୍ଗାରରେ ମୟୂର ପର ବାଲା ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧାନ୍ତୁ । ସୁନ୍ଦର ମାଳ ପିନ୍ଧାନ୍ତୁ । ଫୁଲ ଓ ବାଂସୁରୀ ଅବଶ୍ୟ ଅର୍ପିତ କରନ୍ତୁ । ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଭୋଗ ଲଗାନ୍ତୁ ଓ ବ୍ରତ ରଖିବାର ସଂକଲ୍ପ ନିଅନ୍ତୁ । ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଦିନ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ । ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଦୀପ ଜ-ଳା-ଇ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଆରତି କରନ୍ତୁ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟା ବନ୍ଦନ କରନ୍ତୁ । ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପାଇଁ ସୁନ୍ଦର ଝୁଲା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଓ ରାତି ସମୟରେ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଭୋଗ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଭୋଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *