ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଟଙ୍କା ଥିଲେ ପଢିନିଅନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର- ବନ୍ଦ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ

ସରକାର କାଲିଠାରୁ ନୂଆ ନିୟମ ବ୍ୟାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ସହ ଜଡିତ ନିୟମ ସାରା ଦେଶରେ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସଞ୍ଚିତ ଧନ ଅଛି ତାହାଲେ ନିଶ୍ଚୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପଢ଼ନ୍ତୁ ଏହି ଖବର ଟିକୁ, କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ସହାୟକ ହେବ । 2020 ବର୍ଷ ଜୁନ ମାସ ଶେଷ ହେବା ସହିତ, ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । 1 ଜୁଲାଇ 2020 ଠାରୁ ପେନ୍ସନ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ । ସେହି ସମୟରେ, ଆପଣଙ୍କର ସଞ୍ଚୟ ଖାତା ସହିତ ଜଡିତ ନିୟମ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଟଙ୍କା ଏବଂ ସଞ୍ଚୟ ସହିତ ଜଡିତ, ତେବେ ଏହି ନୂତନ ନିୟମଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା 1 ଜୁଲାଇ 2020 ରୁ କେଉଁ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

Image Courtesy: Google

ଜୁଲାଇ 1 ରୁ ପେନ୍ସନ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ

ଜୁଲାଇ 1 ରୁ ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ । ଜୁନ୍ 30 ପରେ ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନାର ଅଟୋ ଡେବିଟ୍ ସୁବିଧା ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ । ସର୍କୁଲାର ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ସୁବିଧା ଜୁନ୍ 30 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଜୁଲାଇ 1 ରୁ ଏହି ଯୋଜନା ପୁଣି ଥରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନାରେ ଦେଶର 18 ରୁ 40 ବର୍ଷ ବୟସର ଯେକ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯୋଗ ଦେଇ ପାରିବେ ଏବେ ଅନଲାଇନ ଅପ୍ଲାଇ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଏହି ଯୋଜନା ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ସାମାଜ ସେବା ଯୋଜନା, ଯେଉଁଥିରେ ସରକାର ଅସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର ବୃଦ୍ଧ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ 1000 ରୁ 5000 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେନସନ ସୁବିଧା ଯୋଗାଉଛନ୍ତି ।

Image Courtesy: Google

ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ । KYC ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ

ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ବରୋଦା ଏହାର ସମସ୍ତ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏକ ଏସଏମଏସ ପଠାଇଛି ଯେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ KYC କରିବେ । ଜୁଲାଇ 1 ରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମସ୍ତ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଫ୍ରିଜ୍ କରିବ ଯାହାର ସୂଚନା ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ରହିବ ନାହିଁ । ଗ୍ରାହକମାନେ ସେମାନଙ୍କର KYC ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ, ପାନ୍ ଏବଂ ରେସନ କାର୍ଡର ଏକ କପି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ ।

ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଉପରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଲାଗୁ

ଏଟିଏମ୍ ସହିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ପାଇଁ ଜରିମାନା ହଟାଇଲା । ବ୍ୟାଙ୍କ ଏପ୍ରିଲ, ମେ ଏବଂ ଜୁନ୍ ମାସ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ଉପରେ ଚାର୍ଜକୁ ରଦ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଜୁଲାଇ 1 ରେ ଏହି ଚାର୍ଜ ପୁଣି ଥରେ ଆଦାୟ କରାଯିବ । ତାହା ହେଉଛି, ଯଦି ଆପଣ ଜୁଲାଇ 1 ପରେ ନିଜ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

Image Courtesy: Google

ଏଟିଏମ୍ ପାଇଁ ନୂଆ ନିୟମ ଲାଗୁ

ଆପଣଙ୍କୁ ସୂଚାଇ ଦେବୁ ଯେ,ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଲକଡାଉନ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଏଟିଏମ୍ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥିଲା । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏଟିଏମରୁ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ଉପରେ ଆଦାୟ କରାଯାଉଥିବା ସେବା ଶୁଳ୍କକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛି । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଏଟିଏମ୍ ଠାରୁ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ଅଭିଯୋଗକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି । ଆପଣ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଟିଏମରୁ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ, ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ନିୟମ କେବଳ 3 ମାସ ପାଇଁ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା । ତାହା ହେଉଛି, ଜୁନ୍ 30 ରେ, ଏହି ନିୟମଗୁଡ଼ିକ ବଦଳିବ ଏବଂ ଜୁଲାଇ 1 ରୁ ପୁଣି ଥରେ, ସୀମା ପରେ ଏଟିଏମରୁ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ ହୋଇଛି

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଅଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ସଞ୍ଚୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ । ଜୁଲାଇ 1 ଠାରୁ, PNB ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ସଞ୍ଚୟ ଉପରେ ବାର୍ଷିକ ସୁଧ ହାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି । ସୁଧ ହାର 0.50% ହ୍ରାସ ହୋଇ 3.25% କୁ ଖସି ଆସିଛି । ବ୍ୟାଙ୍କର ନୂତନ ସୁଧ ହାର ଜୁନ୍ 30 ରୁ ଲାଗୁ ହେବ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Related Posts

About The Author

Add Comment