କଣ ନଡିଆର ମଞ୍ଜି ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ସତରେ ମିଳିଥାଏ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ? ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ମାନ୍ୟତା

ନଡିଆକୁ ଶ୍ରୀଫଳ କୁହାଯାଏ । ଏହା ଧାର୍ମିକ କ୍ରିୟାକୁ କରିବା ପାଇଁ ବହୁତ ହିଁ ପବିତ୍ର କୁହାଯାଏ । କିନ୍ତୁ କିଛି ନଡିଆ ଭିତରେ ମଞ୍ଜି ବାହାରିଥାଏ ଯାହାକୁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଅନ୍ୟ ପଟେ କିଛି ନଡିଆର ମଞ୍ଜିକୁ ପୁତ୍ର ସ୍ୱରୂପ ବି କୁହାଯାଏ । ଏମିତି ମାନ୍ୟତା ଅଛି ଯାହାର ସନ୍ତାନ ନ ଥାଏ ଓ ଯିଏ ପୁତ୍ର ଇଚ୍ଛା କରୁଛି ସେହି ଏହି ନଡିଆର ମଞ୍ଜିକୁ ବିଧି ପୂର୍ବକ ପ୍ରୟୋଗ କରି ସନ୍ତାନ ସୁଖ ପ୍ରାପ୍ତ କରି ପାରିବେ । ନଡିଆର ମଞ୍ଜି ଦ୍ଵାରା ପୁତ୍ର ପ୍ରାପ୍ତି ହେତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ସୋମବାର ଦିନ ଗୋଟିଏ ଖାସ ଉପାୟ କରିବାକୁ ହେବ ।

ସୋମବାର ସକାଳେ ଜଲ୍ଦି ହିଁ ଉଠି ସ୍ନାନ କରି ସଫା ସୁତୁରା କପଡା ପିନ୍ଧି ନିଅନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ‘ଓମ ନମଃ ଶିବାୟ’ ମନ୍ତ୍ରର ଜପ କରନ୍ତୁ । ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଠାରୁ ନିଜ ମନର କଥା କୁହନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ନଡିଆକୁ ଶିବଲିଙ୍ଗ ପାଖରେ ଚଢାନ୍ତୁ । ଦେଶୀ ଘିଅର ଏକ ଦୀପ ଲଗାନ୍ତୁ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ‘ଓମ ନମଃ ଶିବାୟ’ ମନ୍ତ୍ର ଦ୍ଵାରା ଶିବଙ୍କ ଶ୍ରଦ୍ଧାପୂର୍ବକ ପାଠ କରନ୍ତୁ । ନଡିଆ ମଞ୍ଜି ଶିବଙ୍କ ପାଖରେ ରଖି ଦିଅନ୍ତି । ଯଦି ମଞ୍ଜି ନା ହିଁ ତେବେ କେବଳ ନଡିଆ ବି ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ରଖା ଯାଇ ପାରିବ । ଧର୍ମ ଶାସ୍ତ୍ର ଗୁଡିକରେ ନଡିଆ ଓ ନଡିଆ ମଞ୍ଜିକୁ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଚଢାଇବାର ବହୁତ ମହତ୍ଵ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ନଡିଆ କିମ୍ବା ଏହାର ମଞ୍ଜିକୁ ଗଙ୍ଗା ପାଣି ପାତ୍ରରେ ଢାଳି ଦିଅନ୍ତୁ । ଆସନ୍ତା ଦିନ ଅର୍ଥାତ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହି ମଞ୍ଜିକୁ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ଧ୍ୟାନ କରି ଖାଲି ପେଟରେ ଗାଈ କ୍ଷୀର ସହ ଖାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

Loading...

ଧ୍ୟାନ ରହୁ କି ଆପଣଙ୍କୁ ନଡିଆ ମଞ୍ଜିକୁ ସିଧା ଓ ପୂରାପୂରି ଖାଇବାକୁ ପଡିବ । ଏହାକୁ ଚୋବାଇବା ଦରକାର ନାହିଁ । ନଡିଆ ମଞ୍ଜିର ଏହି ଉପାୟକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ସୋମବାର ଦିନ କରିବା ଉଚିତ । ଯଦି ଭୁଲରେ ଆପଣ ସକାଳେ ପୂଜା ପାଠ କରି ନେଉଛନ୍ତି ତେବେ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଏହାକୁ କରି ପାରିବେ । କହିଦେଉଛୁ କି ଏହି ଉପାୟ ମାନ୍ୟତା ଉପରେ ଆଧାରିତ ଅଟେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଉପାୟର କୌଣସି ପୃଷ୍ଟି ନାହିଁ ।

ଏହି ଉପାୟ ସେମାନେ କରି ପାରିବେ ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ବହୁତଚେଷ୍ଟା କରିବା ସତ୍ବେ ବି ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ହୋଇ ନାହିଁ । ପୁଅ ହେଉ କିମ୍ବା ଝିଅ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁଗରେ ସମସ୍ତେ ସମାନ ଅଟନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ଏକ ସନ୍ତାନର ଲୋଭ ରଖନ୍ତୁ ନା ହିଁ କି ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ପାଇଁ ଲୋଭ ରଖନ୍ତୁ । ଝିଅମାନେ ପୁଅମାନଙ୍କ ଠାରୁ କମ ନୁହନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *