Breaking: ନିପହା ଭାଇରସର ଆତଙ୍କ, ଏହି ରାଜ୍ୟରୁ ୧୨ ବର୍ଷ ଶିଶୁର ଗଲା ଜୀବନ… ରୁହନ୍ତୁ ସତର୍କ

ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସମସ୍ତେ କ-ରୋ-ନାର ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ପଟେ କେରଲରେ ତୃତୀୟ ଲହର ନିଜର ଅସଲ ରୂପ ଦେଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି । ଅର୍ଥାତ କେରଲରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କ-ରୋ-ନାର ପୁଣି ଏକ ଲହର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । କ-ରୋ-ନାର ଏହି ନୂଆ ଲହରରେ କେରଲର ହଜାର ହଜାର ଲୋକମାନେ ଆ-କ୍ରା-ନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ପଟେ କେରଲରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଭା-ଇ-ର-ସ ପୁଣି ଥରେ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଲାଣି ।

ଅର୍ଥାତ ନିପାହ ଭା-ଇ-ର-ସ ପୁଣି ଥରେ କେରଲରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆ-କ୍ରା-ନ୍ତ କରୁଛି । କୋଝୀକୋଡରେ ଆଜି ନିପହା ଭା-ଇ-ର-ସ ଯୋଗୁ ଗୋଟିଏ ୧୨ ବର୍ଷ ବାଳକର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ୩ ଡିସେମ୍ବର ଏହି ବାଳକର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହେବା କାରଣରୁ ତାକୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ।

କିନ୍ତୁ ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିବା ସତ୍ବେ ବି ତାହାର ଅବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଆସୁ ନ ଥିଲା । ଶନିବାର ଦିନ ବାଳକକୁ ଏକ ପ୍ରାଇବେଟ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଗଲା ଓ ରବିବାର ସକାଳ ୫ ଟା ସମୟରେ ୧୨ ବର୍ଷ ବାଳକଟିର ଦେ-ହା-ନ୍ତ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା । ନିପହା ଭା-ଇ-ର-ସରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ପରେ କେନ୍ଦ୍ରର ଏକ ଟିମ କୋଝୀକୋଡ ପହଞ୍ଚି ଏହାର ଯାଞ୍ଚ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି । ପୁଣେର ନ୍ୟାସନାଲ ଇଂସ୍ଟୀଟ୍ୟୁଟ ଅଫ ବାୟରୋଲଜୀ ନିପାହ ଭାଇରାସ ଦ୍ଵାରା ବାଳକର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ବୋଲି ପୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ।

Loading...

ଇଂସ୍ଟୀଟ୍ୟୁଟ କହିଲା କି ବାଳକର ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିବ ଆସିଛି । କେରଳର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ବୀନା ଜର୍ଜ କହିଲେ କି ୧୨ ବର୍ଷୀୟ ବାଳକକୁ ପ୍ରଥମେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରାଇବେଟ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଗଲା । ପୁଣି ଏକ ମେଡିକାଲ କଲେଜକୁ ନିଆଗାଲା । କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ବେ ବି ତାକୁ ବଞ୍ଚାଇ ହେଲା ନାହିଁ । କହିଦେଉଛୁ କି ବାଳକ ଛଡା ପରିବାରର କୌଣସି ବି ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ନିପହା ଭା-ଇ-ର-ସର ଲକ୍ଷଣ ନଜର ଆସି ନାହିଁ । ତଥାପି ସମସ୍ତଙ୍କୁ କ୍ୱାରଂଟାଇନରେ ରହିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି ।

କେରଲର କୋଝିକୋଡ ଔର ମଲ୍ଲାପୁରମ ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୦୧୮ରେ ନିପହା ଭା-ଇ-ର-ସର ସଂ-କ୍ର-ମ-ଣ ବ୍ୟାପୀ ଥିଲା । ଏହି ଭା-ଇ-ର-ସର ସଂ-କ୍ର-ମ-ଣରେ ଶହ ଶହ ଲୋକମାନଙ୍କର ଜୀବନ ଯାଇଥିଲା । ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ନିପହା ଭା-ଇ-ର-ସର ଶିକାର ହେଉଛି ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ପ୍ରଥମେ ନିଶ୍ଵାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଜର ବି ଆସିଥାଏ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ମାନିବେ ତ ଏହି ଭା-ଇ-ର-ସର ଆ-କ୍ରା-ନ୍ତ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୦ ରୁ ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକମାନଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଏ ।

ଯେତେବେଳେ ଏହି ଭା-ଇ-ର-ସର ସଂ-କ୍ର-ମ-ଣ ପ୍ରଥମ ଥର ବ୍ୟାପୀ ଥିଲା ତେବେ ସେହି ସମୟରେ ୨୫୦ ରୁ ବି ଅଧିକ ଲୋକମାନେ ଏହାର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ଥିବା ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକମାନେ ଗମ୍ଭୀର ରୂପରେ ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ବି ହୋଇ ଯାଇଥିଲା ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *