ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ନେଇ ସଂକ୍ରମିତ ୨୭୪ ଜଣ, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଅଟେ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣା

କ-ରୋ-ନା ଭାଇରସର ତୃତୀୟ ଲହରର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ବାରମ୍ବାର ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି କି ଭ୍ୟା-କ-ସି-ନର ଦୁଇଟି ଡୋ-ଜ ନେବା ପରେ କ-ରୋ-ନା ସଂ-କ୍ର-ମ-ଣର ଭ-ୟର ମାତ୍ରା କେତେ ରହୁଛି । ଏହି ବଡ ପ୍ରଶ୍ନକୁ ନେଇ ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନ୍ସିଲ ଅଫ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ (ICMR)ର ରିପୋର୍ଟରେ ଏକ ବଡ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ଆଇସିଏମଆର ଭ୍ୟା-କ-ସି-ନ ଓ କ-ରୋ-ନା ସଂ-କ୍ର-ମ-ଣକୁ ନେଇ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଜାରି କରିଛି । ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ କ-ରୋ-ନା ଭ୍ୟା-କ-ସି-ନର ଦୁଇଟି ଡୋ-ଜ ନେଇସାରିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ କ-ରୋ-ନା ସଂ-କ୍ର-ମ-ଣ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି ସଂ-କ୍ର-ମି-ତ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୧୭ ପ୍ରତିଶତ ବିନା ଲକ୍ଷଣ ବାଲା ଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ କି ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ପଡିଛି ।

ଆଇସିଏମଆର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଟୀକାକାରଣ ପରେ ସବୁଠୁ ବଡ ଲାଭ ଅଟେ ଏହା ଅଟେ କି କ-ରୋ-ନା ଠାରୁ ସଂ-କ୍ର-ମି-ତ ହେବା ପରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମ ହୋଇଥାଏ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ୨୭ ଜଣ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ସେଥିରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ରୋଗୀର ମୃ-ତ୍ୟୁ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ICMR ନିଜର ରିପୋର୍ଟରେ ଏହି କଥା ପୃଷ୍ଟି ଅଟେ କି ଭ୍ୟା-କ-ସି-ନ କ-ରୋ-ନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ସବୁଠୁ ବଡ ଓ କାରଗାର ହଥିୟାର ଅଟେ ।

Loading...

୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ରୁ ୧୦ ଜୁନ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶାରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ହେଲ୍ଥକେୟାରର ୩୬୧ ଜଣ ଲୋକମାନଙ୍କ ଶ୍ୟାମ୍ପୁଲ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଖାସ କଥା ଏହା ଅଟେ କି ଏହି ନମୁନାରେ ପ୍ରାୟତଃ ମାମଲା ସେମାନେ ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ କ-ରୋ-ନାର ଦୁଇଟି ଡୋ-ଜ ନେଇସାରିଛନ୍ତି । ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ଵର ସ୍ଥିତ ICMRର ଲ୍ୟାବରେ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ପଠା ଯାଇଥିବା ଏହି ନମୁନାରୁ ୨୭୪ ଜଣ ଲୋକମାନଙ୍କର କ-ରୋ-ନା ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିବ ଆସିଥିଲା ।

ଭ୍ୟା-କ-ସି-ନର ଦୁଇଟି ଡୋ-ଜ ନେବାର ୧୪ ଦିନ ପରେ ହିଁ ଏନ୍ଟିବଡି ଶରୀରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ । କ-ରୋ-ନା ପଜିଟିବ ଏହି ୨୭୪ ଜଣ ଲୋକମାନଙ୍କର ଯାଞ୍ଚ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ସମୟକୁ ବି ପୁରା କରି ନେଇଥିଲେ । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି ୨୭୪ ଜଣ କ-ରୋ-ନା ସଂ-କ୍ର-ମି-ତ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୨.୮ ପ୍ରତିଶତ କୋଭ୍ୟା-କ-ସି-ନ ଓ ୮୭.୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକମାନେ କୋଭିଶୀଲ୍ଡର ଦୁଇଟି ଡୋ-ଜ ନେଇସାରିଥିଲେ ।

କୋଭ୍ୟା-କ-ସି-ନର ଦୁଇଟି ଡୋ-ଜ ନେବା ପରେ ସଂ-କ୍ର-ମି-ତ ହୋଇଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪୩ ପ୍ରତିଶତ ହେଲ୍ଥକେୟାର ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ଦେଶରେ କ-ରୋ-ନାର ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସମୟରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ କୋଭିଡ ୱାର୍ଡରେ ନିଜର ଡିୟୁଟି ଦେଉଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ କି କୋଭିଶୀଲ୍ଡ ନେବା ପରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ହେଲ୍ଥକେୟାର କର୍ମଚାରୀ ସଂ-କ୍ର-ମି-ତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଭ୍ୟା-କ-ସି-ନର ଦୁଇଟି ଡୋ-ଜ ନେବାର ୧୪ ଦିନ ପରେ ଏହି ଲୋକମାନେ କ-ରୋ-ନା ଭାଇରସରେ ଆ-କ୍ରା-ନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆଇସିଏମଆର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି କି କୋଭିଶୀଲ୍ଡ ନେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅଧିକ ଏନ୍ଟିବଡି ହେଉଛି । ଯେତେବେଳେ କି କୋଭ୍ୟା-କ-ସି-ନ ନେଉଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଏନ୍ଟିବଡି ୭୭ ପ୍ରତିଶତ ହିଁ ମିଳିଛି । ସରକାର ଏହା ବି କହିଛନ୍ତି କି ଭ୍ୟା-କ-ସି-ନର ଦୁଇଟି ଡୋ-ଜ ନେବା ପରେ କୌଣସି ବି ବ୍ୟକ୍ତିର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇ ନାହିଁ ।

ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ । ଦୈନନ୍ଦିନ ଘଟୁଥିବା ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଅପଡେଟ ରହିବା ପାଇଁ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *