ଶାନ୍ତିରେ ଜୀବନ ଜାପାନ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ତିନୋଟି କାମରେ ହୁଅନ୍ତୁ ନିର୍ଲଜ, ସବୁବେଳେ ଖୁସିରେ ଓ ସଫଳ ରହିବାର ମନ୍ତ୍ର

ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଜୀବନରେ ବହୁତ କିଛି କରିବା ପାଇଁ ଚାହାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନଙ୍କର ରୋକ-ଟୋକ ଓ ଆଲୋଚନା କାରଣରୁ କିଛି କାମ କରିବାକୁ ପଛକୁ ହଟି ଯାଆନ୍ତି । ଏହା ଭାରତର ମହିଳାମାନଙ୍କ ସହିତ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ପୁରୁଷମାନେ ବି ସମାଜର ଏହି କୂଟନୀତି କା ଶିକାର ହୋଇଯାନ୍ତି । ଏମିତିରେ ଯିଏ ହୃଦୟର ସହିତ ସଫଳ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛି ତେବେ ବହୁତ ଏମିତି କାମ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ନିର୍ଲଜ ହେବାରେ ପଛକୁ ହଟିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ସେଥିପାଇଁ ଯଦି ଶାନ୍ତିରେ ଜୀବନ ଜାପାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ତିନୋଟି କାମରେ ହୁଅନ୍ତୁ ନିର୍ଲଜ ।

ଶାନ୍ତିରେ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଏହି ତିନୋଟି କାମରେ ହୁଅନ୍ତୁ ନିର୍ଲଜ

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଯଦି ମନୁଷ୍ୟ ଏହି ତିନୋଟି ଜିନିଷରେ ନିର୍ଲଜ ହୁଏ ନାହିଁ ତେବେ ତାକୁ ସବୁବେଳେ ଏହି ଦୁନିଆ ଗୋଡରେ ମାଡି ଦିଆଯାଏ କିମ୍ବା ପଛକୁ ଧକ୍କା ମାରି ଦେଇ ଲୋକମାନେ ଆଗକୁ ଚାଲିଯାଆନ୍ତି । ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଏମିତି ୩ ଟି କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯାହାକୁ କରିବା ସମୟରେ ନିର୍ଲଜ ହେବା ବହୁତ ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

୧. ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଯେତେବେଳେ ବି ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି ତେବେ କେତେ ଜଣ ଲୋକ ଲଜ୍ୟା କାରଣରୁ ଯାହା ପସନ୍ଦ ଥାଏ ତାହା ମାଗି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ ଓ ବେଳେ ବେଳେ ଭୋକିଲା ହିଁ ଉଠିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଭୋଜନ କରିବା ସମୟରେ ମନୁଷ୍ୟକୁ ନିର୍ଲଜ ହେବା ଉଚିତ । ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଭୋଜନ କରିବା ସମୟରେ ଲଜ୍ୟା କରିଥାଏ ସେ କେବେ ବି ସୁଖୀ ରହି ପାରେ ନାହିଁ । ସେଥିପାଇଁ ଭୋଜନ କରିବା ସମୟରେ ଲଜ୍ୟା ଛାଡି ଦେବା ଉଚିତ ।

Loading...

୨. ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଜ୍ଞାନ ଅର୍ଜିତ କରିବା ସମୟରେ ଯେଉଁମାନେ ଲଜ୍ୟା କରିଥାନ୍ତି ସେମାନେ ବି କେବେ ବି ଭଲ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରାପ୍ତ କରି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ପଢିବା ସମୟରେ ଲଜ୍ୟା କରନ୍ତି ସେମାନେ ଜୀବନ ସାରା ପଶ୍ଚାତାପ କରନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ପଢିବା ସମୟରେ ଯଦି ଆପଣ କିଛି ବୁଝି ପାରୁ ନାହାନ୍ତି ତେବେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାନ୍ତୁ ।

୩. ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ତୃତୀୟ କଥା ଏହା ଅଟେ କି ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଧନ ଆୟ କରିବା ମାମଲାରେ ସଙ୍କୋଚ କରନ୍ତି ସେମାନେ କେବେ ବି ଧନୀ ହୋଇ ପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ୟାପାରରେ କିମ୍ବା ବ୍ୟବହାର ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଟଙ୍କା ନେବା ଦେବାରେ ଲଜ୍ୟା କରନ୍ତି, ସେମାନେ ନା ହିଁ କିଛି ହୋଇ ପାରନ୍ତି ଓ ନା ହିଁ ଟଙ୍କା ଆୟ କରି ପାରନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଗରିବ ରହିବା ଠାରୁ ଭଲ ଯେତେବେଳେ ଆପଣକୁ ଚାନ୍ସ ମିଳୁଛି ସେତେବେଳେ ଟଙ୍କା ନିଜର ହେଉ କିମ୍ବା କୌଣସି ଜରୁରୀ କାମ ପାଇଁ କରଜ ନେବାକୁ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ତାହାକୁ ମାଗିବାକୁ ଲଜ୍ୟା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ସଚେତନତା ପାଇଁ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହିତ ଶେୟାର କରନ୍ତୁ । ଦୈନନ୍ଦିନ ଘଟୁଥିବା ଖବର ସହିତ ଅପଡେଟ ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *