ଏହି ଦେଶମାନଙ୍କ ରେ ଛୁଆ ଜନ୍ମ କଲେ ମାଁ ବାପାଙ୍କୁ ମିଳେ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କାର ଉପହାର, କାରଣ ଜାଣି ହେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

୨୦୧୩ ରୁ ଫିନଲୈଂଡ ର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ନଗରପାଳିକାରୁ ଗୋଟେ ଜାଗା ଲେସ୍ଟିଜାରୱୀ ରେ ଜନ୍ମ ହେଉଥିବା ପ୍ରତ୍ୟକ ଛୁଆ ୧୦ହଜାର ୟୁରୋ ମାନେ ପାଖା ପାଖି ୭ଲକ୍ଷ ୮୬ହଜାର ଟଙ୍କା ର ଅଟେ । ଲେସ୍ଟିଜାରୱୀ ଗାଁ ପ୍ରଶାସନ କମୁଥିବା ଲୋକ ଏବଂ ଗାଁ ପାଇଁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଗାଁ ରେ ଲୋକ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବ ଓ ଗାଁ ଲୁପ୍ତ ହେବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବ ।

ଏହି ସମାଧାନ ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟେ ବର୍ଷ ସେହି ଗାଁ ରେ କେବଳ ଗୋଟେ ଛୁଆ ହିଁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହି ସମାଧାନ ପରେ ପୁରା ଗାଁରେ ୬୦ଟି ଛୁଆ ଜନ୍ମ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଗାଁ ର ଜନସଂଖ୍ୟା ବଢିବାକୁ ଲାଗିଛି ଓ ଯୋଜନା କାରଗର ସିଦ୍ଧ ହୋଇଛି । ନଗରପାଳିକା ଦ୍ଵାରା ‘ବେବି ବୋନ୍ସ’ ନା ରେ ଗୋଟେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଯାହା ଅନୁଯାଇ ସବୁ ଛୁଆଙ୍କ ଜନ୍ମ ପରେ ଗତ ୧୦ବର୍ଷ ରେ ୧୦ହଜାର ୟୁରୋ ଦିଆ ଯିବ ।

ଏହି ଉପାୟ କାମ କଲା ଏବଂ ଏବେ ଏହି ଗାଁରେ ୬୦ଟି ନୂଆ ଛୁଆ ଜନ୍ମ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମାତ୍ର ୩୮ଟି ଛୁଆ ସାତ ବର୍ଷ ରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ । ପାଖା ପାଖି ୮୦୦ଲୋକଙ୍କ ଗାଁ ରେ ଏତେ ନୂଆ ଛୁଆ ଜନ୍ମ ହବାରୁ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଖୁସି ଓ ଲୋକ ସଂଖ୍ୟା ଦୁଇଟି ବଢିଛି ।

ପ୍ରଥମ ବେବି ବୋନ୍ସ ପାଇବା ଲୋକ ଯୁକ୍କା ପେକ୍କା ଟୁଇକ୍କା ଯିଏ ୫୦ବର୍ଷ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଜେନିକା କୃଷି ଉଦ୍ୟମୀ ଯିଏ ୪୮ବର୍ଷ ଅଟନ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ଦ୍ଵିତୀୟ ଝିଅ ଜେନେଟ ୨୦୧୩ରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଛନ୍ତି ଓ ଜେନେଟ ଜନ୍ମରୁ ତାଙ୍କୁ ‘ଟେନ ଥାଉଜେଂଡ ୟୁରୋ ଗର୍ଲ’ ଉପନାମ ମିଳି ଅଛି । ଟୁଇକ୍କାଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାଇ ତାଙ୍କ ବୟସ ବଢିବା ସହ ସେ ଦ୍ଵିତୀୟ ପିଲା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ, ତାଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାଇ ସେ ଟଙ୍କାରୁ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନାହାନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ଟୁଇକ୍କାଙ୍କ ଅନୁଯାଇ ସେ ଟଙ୍କା ପାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଭରସା ହେଉ ଏବଂ ସେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ସ୍ଥାନୀୟ ନେତା ପରିବାରଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ହାତ ବଢେଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟୋଗ ରୁହନ୍ତୁ । ଟୁଇକ୍କାଙ୍କ ପରିବାର କୁ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬୦୦୦ୟୁରୋ ମିଳିଛି, ଯାହାକୁ ସେ ବଞ୍ଚାଇ ଓ ସମ୍ଭାଳି କରି ରଖିଛନ୍ତି ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Related Posts

About The Author

Add Comment