ଏହି ଗୋଟିଏ ଭୁଲ ପାଇଁ ଝିଅ ମାନଙ୍କର ପ୍ରତି ମାସରେ ହୋଇଥାଏ ମାସିକ ଧର୍ମ

ଭାଗବତ ପୁରାଣ ଅନୁଯାଇ, ଏହି କଥା ସେତେବେଳର ଯେତେବେଳେ ଦେବଙ୍କ ରାଜା ଇନ୍ଦ୍ର କ୍ରୋଧୀତ ହୋଇଥିଲେ, ଏହି ଲାଭ ଉଠେଇ ଅସୁର ସ୍ଵର୍ଗ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲ ଏବଂ ଇନ୍ଦ୍ରକୁ ନିଜ ଆସନ ଛାଡି ପଳେଇବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଏହି ସମସ୍ୟା ଠାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ବ୍ରହ୍ମା ଇନ୍ଦ୍ର ଦେବଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ସେବା କରିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ତାଙ୍କ ଆସନ ତାଙ୍କୁ ପୁନଃ ମିଳି ପାରିବ, ବ୍ରହ୍ମଜ୍ଞାନୀ ମାତା ଗୋଟେ ଅସୁର ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହି କଥା ଇନ୍ଦ୍ର ଦେବ ଜାଣି ନଥିଲେ ।

Image Courtesy: Google

ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ବ୍ରହ୍ମଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ମନରେ ଅସୁର ଜାତି ପାଇଁ ଅଲଗା ସ୍ଥାନ ଥିଲା ଓ ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ସେ ଇନ୍ଦ୍ରଦେବ ଦ୍ଵାରା ଦିଆ ଯାଇଥିବା ସବୁ ହବନ ସାମଗ୍ରୀ ଦେବତାଙ୍କୁ ନଦେଇ ଅସୁରଙ୍କୁ ଦେଉଥିଲା । ଏହି କଥା ଜାଣିଲା ପରେ ଇନ୍ଦ୍ର ଦେବ ରାଗି ସେହି ବ୍ରହ୍ମଜ୍ଞାନୀଙ୍କର ହତ୍ୟା କରି ଦେଲେ । ଯାହା ରାକ୍ଷସ ରୂପରେ ତାଙ୍କ ପଛରେ ପଡି ଯାଇଥିଲା ଏହି ରାକ୍ଷସ ଠାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଇନ୍ଦ୍ର ଗୋଟେ ଫୁଲ ରେ ଲୁଚି ଗଲେ ଓ ଗୋଟେ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ସେ ବିଷ୍ଣୁ ଭଗବାନଙ୍କ ତପସ୍ୟା କଲେ । ଏହା ପରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ତାଙ୍କୁ ଏହି ପାପ ଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଗୋଟେ ଉପାୟ କହିଲେ, ଭଗବାନ ତାଙ୍କୁ କହିଲେ ଯେ ସେ ଏହି ପାପ କିଛି କିଛି ଅଂଶ ଗଛ, ପୃଥିବୀ, ଜଳ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଦେଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

Image Courtesy: Google

ଇନ୍ଦ୍ର ଏହି ଚାରି ଜଣଙ୍କୁ ମନେଇଲେ ତେବେ ଗୁରୁ ହତ୍ୟା ଘୋର ପାପ ଅଟେ, ତେବେ ଇନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହା ଗଲା ଯେ ଯାହାକୁ ପାପ ଦିଆଯିବ ତାକୁ କୌଣସି ବରଦାନ ମଧ୍ୟ ଦବାକୁ ହବ । ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଇନ୍ଦ୍ର ଗଛକୁ ପାପ କିଛି ଅଂଶ ଦେଲେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ବରଦାନ ମଧ୍ୟ ଦେଲେ ଯେ ଗଛ ନିଜକୁ ନିଜେ ଜୀବିତ କରି ପାରିବ । ଏହା ପରେ ପାପ କିଛି ଅଂଶ ଜଳକୁ ଦେଲେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ବରଦାନ ଦେଲେ ଯେ ସବୁ ଜିନିଷ ବା ଯିବ ତୁମ ଦ୍ଵାରା ପବିତ୍ର ହୋଇବେ ।

Image Courtesy: Google

ଏହା ପରେ ପାପର କିଛି ଅଂଶ ଭୂମିକୁ ଦେଲେ ଏବଂ ବରଦାନ ଦେଲେ ଯେ ତମ ଘା କେବେ ଖୋଲା ରହିବ ନାହିଁ ଏହା ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଭରି ଯିବ । ଅନ୍ତିମ ପାପ ଭାଗ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦିଅ ଗଲା ଯାହା ଫଳ ସ୍ୱରୂପ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସ କଷ୍ଟ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ପରେ ଇନ୍ଦ୍ର ଦେବ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏହି ବରଦାନ ଦେଲେ ଯେ ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନା ରେ ମହିଳା କାମ ଆନନ୍ଦ ଅଧିକ ଭୋଗ କରିବେ, ତେବେ ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କୁ ମାସିକ ଧର୍ମର କଷ୍ଟ ମିଳିଥାଏ । ଆଗକୁ ଆମ ସହ ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Related Posts

About The Author

Add Comment