ଦେଖନ୍ତୁ ଛୋଟ “କମ୍ପୁଟର ଗର୍ଲ” କୁ, ବୟସରେ ବହୁତ ଛୋଟ କିନ୍ତୁ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ଏତେ କି ଜବାବ ଦେଉଛନ୍ତି ଚୁଟକିରେ

ହରିୟାଣା ରେ ଗୁଗଲ ବୟ ପରେ ଏବେ ଗୋଟେ ଛୋଟ ଝିଅ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଗର୍ଲ ନା ରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ରୋହତକ ଜିଲା ଗୋଟେ ଗାଁ ରେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଝିଅ ନିଜ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ଦ୍ଵାରା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ସେ ସବୁ ପ୍ରକାର ପ୍ରଶ୍ନ ଉତ୍ତର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଠାରୁ ବି ଶୀଘ୍ର ଦଉଛି, ଏହି ଦୁଇ ବର୍ଷ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଝିଅ ନା ସନାୟା ହୁଡା ଅଟେ ଯିଏ ପୁରା କ୍ଷେତ୍ର ରେ ଆକର୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି ।

ଖିଡବାଲି ଗାଁ ସନାୟା ହୁଡା ବୁଦ୍ଧି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଅଟେ, କୁହା ଯାଏ ହୁନର ପାଇଁ କୌଣସି ବୟସ ନଥାଏ, ଦୁଇ ବର୍ଷ ବୟସ ରେ ଛୁଆଙ୍କୁ ବୁଝିବା ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ନଥାଏ ।

କିନ୍ତୁ ଖିଡୱାଲି ଗାଁ ସନାୟାକୁ ସବୁ ବିଦେଶ ରାଜଧାନୀ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପୁରୁଣା ଇତିହାସ ଏବଂ ରାଜନେତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ସବୁ ଜଣା ଅଛି, ସନାୟାକୁ ଭାରତ ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ଜଣା ଅଛି, ଏହା ଛଡା ସବୁ ଦେଶ ରାଷ୍ଟ୍ର ଧ୍ଵଜ ଦେଖି ସନାୟ କହିଦିଏ ଯେ ସେ କେଉଁ ଦେଶ ଧ୍ଵଜ ଅଟେ । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଜନକ ବୁଦ୍ଧି ଓ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଲୋକେ ଓ ପରିବାରରେ ସନାୟାକୁ ଗୁଗଲ ଗର୍ଲ ବା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଗର୍ଲ କୁହା ଯାଉଛି ।

Loading...

ସନାୟା ହୁଡା ବାପା ସନ୍ଦିପ ହୁଡା ଗୋହାନା ମାର୍କେଟିଙ୍ଗ କମେଟି ରେ ଏଆର ଅଛନ୍ତି, ସନ୍ଦିପ ଗ୍ରାଜୁଏସନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ପଢିଛନ୍ତି, ସନାୟା ମା ସୁମନ ହୁଡା ଏମଏସସୀ ଓ ବୀ-ଲିବ ୱଏମ-ଲିବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ପଢିଛନ୍ତି । ଗତ ମାସ ୨୭ ଫେବୃଆରୀ ରେ ସନାୟା ନିଜ ଦୁତୀୟ ଜନ୍ମ ଦିନ ପାଳନ କରିଥିଲେ, ସନାୟା ଭାଇ ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଛି । ମା ସୁମନ କହିବା ଅନୁଯାଇ ସନାୟା ଯେତେବେଳେ କେବଳ ୬ ମାସ ର ଥିଲା ସେତେବେଳେ କୁକୁର ଭୋକିଲେ ଜାଣି ପାରୁଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ସନାୟା ୯ ମାସ ର ହେଲା ତେବେ ଠାରୁ କଥା କହିବା ଆରମ୍ଭ କଲା ।

ସୁମନ ସନାୟା ମା କହିବା ଅନୁଯାଇ କେବଳ ଗୋଟେ ବର୍ଷ ଠାରୁ ସୁମନ ନିଜ ଝିଅକୁ ପ୍ରତି ଦିନ ଦୁଇଟି ନୂଆ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହୁଥିଲେ । ଯେମିତିକି କେଉଁ ଦେଶ ରାଜଧାନୀ କଣ, ଦେଶ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ କିଏ, ହରିୟାଣା ରେ କେତୋଟି ବିଧାନସଭା ସିଟ ଅଛି ? ଓ ଏମିତି କେତେକ କଥା ଯାହା ବଡ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଜାଣି ନଥିବେ କିନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କଥା ସନାୟାକୁ ମନେ ରହୁଥିଲା ଠାରେ ଯେଉଁ କଥା ସନାୟା ମା କହିଦିୟାନ୍ତି ତାହା ସନାୟା ମୁଣ୍ଡରେ ଲେଖା ହୋଇଯାଏ ସେ କେବେ ଭୁଲେ ନାହିଁ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Related Posts

About The Author

Add Comment