TikTok ସମେତ 59 ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି ଭାରତ ସରକାର- ପଢନ୍ତୁ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଖବର

ଏହି ଅନୁପ୍ରୟୋଗଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଗୋପନୀୟତା ସୁରକ୍ଷାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଟିକ୍ ଟକ, ହେଲୋ ଏବଂ ଉଇଚାଟ ଭଳି ଟପ୍ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସହିତ 59 ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ନିଷିଦ୍ଧ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ଆପ୍ ମଧ୍ୟରେ ଶେୟାରଇଟ୍, ୟୁସି ବ୍ରାଉଜର୍ ଏବଂ ସପିଂ ଆପ୍ କ୍ଲବଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ଅଛି । ସରକାର ଯୁକ୍ତି ବାଢିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଭାରତର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ତଥା ଅଖଣ୍ଡତା, ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା, ରାଜ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ତଥା ସାଧାରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାର କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ ।

ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଅଧିନିୟମର ଧାରା 69A ଅନୁଯାୟୀ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା (ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୂଚନା ପ୍ରବେଶକୁ ଅବରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ସେଫଗାର୍ଡ) ନିୟମାବଳୀ ସହିତ ପଢାଯାଇଥିବା ସରକାର ଏହାକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି । ଚୀନ୍‌ର ଡିଜିଟାଲ୍ ସିଲ୍କ୍ ରୁଟ୍ ଅଭିଳାଷ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଧକା ହୋଇପାରେ, ଏହାର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟବୋଧରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ । ଏହି ଆପ୍ସ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ଭାରତର ପଥ ଅନୁସରଣ କରି ଏହା ଅଧିକ ଦେଶକୁ ନେଇପାରେ ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ।

ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ଦିଗ ଉପରେ ବିଚାର କରିଛନ୍ତି । “ଏହି ଆପଗୁଡିକ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ରହିଆସିଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସହ କିଛି ଗୋପନୀୟତା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ସମସ୍ୟା ରହିଛି ଯାହା ଦେଶ ବାହାରକୁ ତଥ୍ୟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ବୋଲି ପରିଚୟ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁନଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କହିଛନ୍ତି । ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ଆଇଟି (MEITY) ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଏବଂ ଆଇଓଏସ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଉପଲବ୍ଧ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ର ଅପବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟକୁ ଅନଧିକୃତ ଭାବରେ ପଠାଇବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ରିପୋର୍ଟରୁ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି । ସର୍ଭର ଯାହାର ଭାରତ ବାହାରେ ଅବସ୍ଥାନ ଅଛି ।

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ତଥ୍ୟର ସଂକଳନ, ଏହାର ଖଣି ଖନନ ଏବଂ ଜାତୀୟ ନିରାପତ୍ତା ତଥା ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଶତ୍ରୁତା କରୁଥିବା ପ୍ରୋଫାଇଲ୍, ଯାହା ଶେଷରେ ଭାରତର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ଏବଂ ଅଖଣ୍ଡତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ, ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗଭୀର ଏବଂ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ, ଯାହା ଜରୁରୀକାଳୀନ ପଦକ୍ଷେପ ଆବଶ୍ୟକ କରେ । “ଡାଟା ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ 130 କୋଟି ଭାରତୀୟଙ୍କ ଗୋପନୀୟତା ରକ୍ଷା କରିବା ଦିଗରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରାଯାଇଛି । ନିକଟରେ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି ଯେ ଏଭଳି ଚିନ୍ତାଧାରା ଆମ ଦେଶର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ତଥା ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଭାରତୀୟ ସାଇବର କ୍ରାଇମ ସମନ୍ୱୟ କେନ୍ଦ୍ର, ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆପ୍ସକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁପାରିଶ ପଠାଇଛନ୍ତି ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Related Posts

About The Author

Add Comment