ପିରିୟଡ୍ସକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବଟିକା ଖାଉଥିବା ମହିଳାମାନେ ହୋଇଯାଅନ୍ତୁ ସାବଧାନ, ଏହି ଖବର ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ପଢନ୍ତୁ

ପ୍ରତି ମାସ ଯେତେବେଳେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମାସିକ ଧର୍ମ ଆସିଥାଏ ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ନିଜ ଖାଇବା ପିବା ଉପରେ ଅଧିକ ସଜାଗ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ, ନଚେତ ଏହା ଦ୍ଵାରା ମାସିକ ଧର୍ମ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ, ଏହି ସମୟ ପେଟ ରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ରୋଗ ଜନ୍ମ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସହ ଇନଫେକସନ ବିପଦ ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ ସେଥିପାଇଁ ସେଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତିକା ଖାଦ୍ଯ ଠାରୁ ଦୂର ରହିବା ଯାହା ଦ୍ଵାରା ପେଟ ଦରଜ ବା ପେଟ ଖରାପ ହୋଇଥାଏ ।

ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସ ମାସିକ ଧର୍ମ ଦରଜ ଠାରୁ ଯିବାକୁ ପଡିଥାଏ, କୌଣସି ଟ୍ରିପ ଉପରେ ଯିବା ବା କୌଣସି ବିବାହ ଅଟେଣ୍ଡ କରିବା ବେଳେ ମାସିକ ଧର୍ମ ଭୁଲ ସମୟରେ ଅଟେ, ଏହି ଭଳି ଫଙ୍କସନ ଅଟେଣ୍ଡ କରିବା ପାଇଁ ବହୁତ ମହିଳାମାନେ ଘରୋଇ ନୁସଖା ବା ବଟିକା ସେବନ କରନ୍ତି ଯାହା ଫଳରେ ମାସିକ ଧର୍ମ ଡେଟ ଆଗକୁ ବଢିଥାଏ । ମହିଳାଙ୍କ ମାସିକ ଧର୍ମ ୨୮ ଦିନରେ ଥରେ ଆସିଥାଏ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମାସିକ ଧର୍ମ ଫିକ୍ସ ଟାଇମ ବା ଯଦି ଏହା କେବେ ବି ଆସି ଯାଉଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଡକ୍ଟର ସହ ସମ୍ପର୍କ କରନ୍ତୁ ।

କେତେ ଥର ବଟିକା ସେବନ ହର୍ମୋନ ଇନବେଲେନ୍ସ ହୋଇଥାଏ ଯାହା କାରଣ ପାଇଁ ମାସିକ ଧର୍ମ ଦୁଇ ମାସ ବା ଏହା ଠାରୁ ବି ଅଧିକ ସମୟ ଡେରିରେ ଆସିଥାଏ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଅନିୟମିତ ମାସିକ ଧର୍ମ ସମସ୍ଯା ହୋଇପାରେ, ଯେତେବେଳେ ୨୮ ରୁ ୩୦ ଦିନ ଚକ୍ର ଖରାପ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଗର୍ଭ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ ।

ମାସିକ ଧର୍ମ ବନ୍ଦ କରିବା ବଟିକା ସେବନ କେବେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଧିକ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ କରିଥାଏ ଏବଂ ଦରଜ ମଧ୍ୟ ଅସହାୟ ରୂପରେ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ବୟସ ୩୦ ଠାରୁ ଅଧିକ ଅଟେ ଓ ଆପଣଙ୍କୁ ଡାଇବେଟିଜ ବା ମେଦବହୁଳତା ଅସୁବିଧା ଅଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ବଟିକା ସେବନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହ କାହିଁକିନା ଏହା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ରିଆକ୍ସନ ହୋଇଥାଏ ।

ତେବେ ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ବାଟିକାର ସେବନ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ନଚେତ ଏହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ଆହୁରି ଅନେକ ରୋଗର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ପାରନ୍ତି । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଗର୍ଭଧାରଣ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି ପରିପାରେ । ତେବେ ଯଦି ଏମିତି କରୁଛନ୍ତି କରିବା ଆଗରୁ ନିଜ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟଟି ଭଲ ଲାଗିଲେ ଶେୟାର କରିବେ ଓ କମେଣ୍ଟରେ ଜଣେଇବେ । ଆଗକୁ ଏହିବହଳି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Related Posts

About The Author

Add Comment