ରବିବାର ଦିନ ଭୁଲରେବି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ, ଘରକୁ ଆସେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା

ରବିବାର ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବଙ୍କ ବାର ଅଟେ ଏହି ଦିନ ଏମିତି କିଛି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା କଥା ନୁହେଁ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବ ଆପନ୍ନକ ଉପରେ ଅପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇବେ । ଆଜି ଆମେ କହିବୁ କିଛି ଏମିତି ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ଯାହା ରବିବାର ଦିନ କେବେବି କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ଅଟେ ସେହି ସବୁ କାମ । ରବିବାର ଦିନ ମସୁର ଡାଳିର ସେବନ କରିବା ଠିକ ନୁହେଁ , ମସୁର ଡାଲି ଭୋଗ କେବେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇନଥାଏ । ରବିବାର ଦିନ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ରବିବାର ଦିନ ଖାଇବାକୁ ମନା କରାଯାଇଛି । ଆଉ ରବିବାର ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବଙ୍କ ଉପାସନାର ଦିନ ହୋଇଥାଏ । ଶେଠୀ ପାଇଁ ଯେଉଁ ମାନେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଙ୍କ ଉପାସନା କରୁଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ରବିବାର ଦିନ ମସୁର ଡାଲି ଖାଇବା ମନା ।


ମସୁର ଦଳିକୁ ନକରାତ୍ମକ ବ୍ୟଞ୍ଜନ ଶ୍ରେଣୀରେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ଅନ୍ଯଟି ଟି ତାମସିକ ଭୋଜନାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ ତାହା ହେଲା ପିଆଜ ରସୁଣ ଅଦା । ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଭୋଜନ ଉପଯୋଗରେ ସାମିଲ କରିବା କଥା ନୁହେଁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ କୁଣ୍ଡଳୀରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ସାବିବେଳେ ଭାରି ରହୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ କିଚୋୟ ସମୟ ପାଇଁ ପିଆଜ ରସୁଣ ଓ ଅଦାର ସେବନ କରନ୍ତୁ ନହିଁ । ଏମିତି କରିବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ନିଜେ ଲାଭ ଅନୁଭବ କରିବେ ।


ଯଦି ସନ୍ତାନ ହେବାର ଇଛା ରଖିଛନ୍ତି ଆଉ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଳି ତେଜସ୍ବୀ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ କରିବା ପାଇଁ ଭାବୁଛନ୍ତି ତେବେ ସନ୍ଧ୍ଯା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ରତର ପାଳନ କରନ୍ତୁ ଆଉ ସନ୍ଧ୍ଯା ପରେ ବିନା ଲୁଣ ବାଲା ଭୋଜନ ସେବନ କରନ୍ତୁ । ଏହି ଉପାୟ ଆପଣ ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ କରି ପାରିବେ । ରବିବାର ଦିନ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ସାଗର ଭୋଜନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏହା ଅଳ୍ପାୟୁଷ ଜିନିଷର ବ୍ୟଞ୍ଜନ କରିବା ଠିକ ହୋଇନଥାଏ କାରଣ ସେ ଶୀଘ୍ର ଉଠି ଶୀଘ୍ର ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ । ରବିବାର ଦିନ ମାଛର ସେବନ କରିବା ବହୁତ ଅନିଷ୍ଟ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ ।


ସେମିତିରେ ମାଂସ ଆହାର ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଅନୁଚିତ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଲୋକ ଏହାର ସେବନ କରିଥାନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ରବିବାର ଡିଆଁ ମାଛର ସେବନ ବିଲକୁଲ କରିବା କଥା ନୁହେଁ । କୁହାଯାଏ ମାଛ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବଙ୍କ ଉପାସକ ହୋଇଥାଏ ଏହି କାରଣରୁ ରବିବାର ଦିନ ଏହାର ସେବନ କରନ୍ତୁ ନହିଁ । ଆପଣ ତିଲ ର ତେଲ ଆପଣ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରି ପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ରବିବାର ଦିନ ଭୋଜନାରେ ତିଲ ତେଲର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଅନୁଚିତ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ରୋଗ ରହିତ ହେବାକୁ ଚାହୁଁ ଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ରବିବାର ଦିନ ଭୋଜନାରେ ତିଳ ତେଲ ଆଉ ଲୁଣର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନହିଁ ।

Loading...

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ଏଇ ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥାଏ ତେବେ ଲାଇକ ଓ ଶେୟାର କରିବାକୁ ଭୁଲିବେ ନାହିଁ । ଆଗକୁ ଆମ ସହିତ ରହିବା ପାଇଁ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *