ତ୍ୟାଗ, ସମର୍ପଣ ଏବଂ ବଳିଦାନର ଏକ ଚମତ୍କାର ଉଦାହରଣ ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା, ସଂଘର୍ଷର କାହାଣୀ ଶୁଣି ଆପଣଙ୍କ ଆଖିରେ ବି ଆସିଯିବ ଲୁହ

ଟୋକ୍ୟୋ ଓଲଂପିକ ୨୦୨୦ରେ ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ଗୋଲ୍ଡ ମେଡାଲ ନୀରଜ ଚୋପଡା ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ଭାଲା ଫୋପାଡି ସ୍ଵର୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରି ଇତିହାସ ରହିଛନ୍ତି । ଏହା ଭାରତର ଏହି ବର୍ଷର ଓଲଂପିକରେ ତ ପ୍ରଥମ ମେଡାଲ ଅଟେ ଏହା ଛଡା ଭଲା ଫୋପାଡିବାରେ ବି ଓଲଂପିକରେ ଇତିହାସରେ ଏହା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମେଡାଲ ଅଟେ ।

ନୀରଜଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ କେବେ ବି କେହି ବି ଅନ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଭାଲା ଫୋପାଡିବାରେ ସ୍ଵର୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରି ନାହାନ୍ତି । ମାତ୍ର ୨୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ନୀରଜ ଚପଡା ଏହିଭଳି ଐତିହାସିକ ଉପଲବ୍ଧି ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁରା ଦେଶରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ହିଁ ନାଁ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି ନୀରଜ ଚୋପଡା ନୀରଜ ଚୋପଡା । ଏହା ଏଥିପାଇଁ ଭାରତ ମାର ଏହି ପୁଅ ବିଦେଶୀ ଭୂମିରେ ପୁଣି ଥରେ ଭାରତର ନାଁକୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କରିଛି ଓ କୋଟି କୋଟି ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଗର୍ବ କରାଇଛନ୍ତି ।

କହିଦେଉଛୁ କି ନୀରଜ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଓ ସଂଘର୍ଷ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସେ ନିଜର ତ୍ୟାଗ, ସମର୍ପଣ ଓ ବଳିଦାନ କାରଣରୁ ଆଜି ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଛିଡା ହୋଇଛନ୍ତି । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆଜି ପୁରା ଦେଶ ତାଙ୍କୁ ସଲାମ କରୁଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଠାରୁ ନେଇ ଦେଶର ବଡ ବଡ ଷ୍ଟାରମାନେ ନୀରଜଙ୍କୁ ଏହି ଐତିହାସିକ ଉପଲବ୍ଧି ଉପରେ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି । ନୀରଜଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ବୀଜିଂଗ ଓଲିଂପିକର ଶୁଟିଙ୍ଗରେ ଅଭିନବ ବିଂଦ୍ରା ଗୋଲ୍ଡ ମେଡାଲ ଜିତି ଥିଲେ ।

Loading...

କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ନୀରଜ ୧୩୦ କୋଟି ଭାରତୀୟଙ୍କ ଚେହେରାରେ ହସ ନେଇ ଆସିଛନ୍ତି । ଟୋକ୍ୟୋ ଓଲଂପିକ ୨୦୨୦ର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ସେ ବହୁତ ସମୟ ହେବ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଥିଲେ ଓ ପୂରାପୂରି ନିଜର ଖେଳ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରିବା ପାଇଁ ସେ ବର୍ଷେ ହେବ ନିଜର ଫୋନ ବି ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ସେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରୁ ବି ଦୂରେଇ ଯାଇଥିଲେ । ସ୍ଵର୍ଣ ପଦକ ଜିତିବା ପରେ ନୀରଜର ଦାଦା କହିଲେ କି, ନୀରଜ ନିଜର ସ୍ଵପ୍ନ ପୁରା କରିଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କର ସ୍ଵପ୍ନ ଦେଶ ପାଇଁ ସ୍ଵର୍ଣ ପଦକ ଜିତିବାର ଥିଲା । ନୀରଜଙ୍କ ଦାଦା କହିଲେ କି, ନୀରଜଙ୍କୁ ବର୍ଷ ୨୦୧୬ରେ ରିୟୋ ଓଲଂପିକରେ ଯିବାର ଚାନ୍ସ ମିଳି ନ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେ ଜୁନିୟର ୱା ଚୈଂପିୟନଶିପରେ ଗୋଲ୍ଡ ମେଡାଲ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ରିୟୋ ଓଲଂପିକର ନିୟମ କାରଣରୁ ସେ ଗୋଲ୍ଡ ମେଡାଲ ଜିତ୍ୟ ବି ରିୟୋ ଓଲଂପିକର ଅଂସ ହୋଇ ପାରି ନ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ଟୋକ୍ୟୋ ଓଲଂପିକ ପାଇଁ ପୂରାପୂରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲେ । କହିଦେଉଛୁ କି ନୀରଜ ବର୍ଷ ହେବ ନିଜର ଫୋନ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲେ ।

ଏହି ସମୟରେ ସେ ନିଜର ମା ସରୋଜ ଚୋପଡା ଓ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିଲେ ଓ ପୁଣି ଫୋନ ବନ୍ଦ କରି ଦେଉଥିଲେ । କହିଦେଉଛୁ କି ମେ ୨୦୧୯ରେ ନୀରଜ ନିଜର କହୁଣିର ଅପରେସନ କରାଇଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କୁ ଏହି କଥାର ଭୟ ଥିଲା କି ସେ ଟୋକ୍ୟୋ ଓଲଂପିକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିକଭର ହୋଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ କାରୋନା କାରଣରୁ ଟୋକ୍ୟୋ ଓଲଂପିକର ଏକ ବର୍ଷ ଆଗକୁ ବଢାଇ ଦିଆଗଲା ଓ ଏହି କାରଣରୁ ନୀରଜ ଠିକ ହୋଇ ପାରିଲେ ଓ ସେ ନିଜର ଫର୍ମକୁ ବି ଆସିଗଲେ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ଏଇ ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥାଏ ତେବେ ଲାଇକ ଓ ଶେୟାର କରିବାକୁ ଭୁଲିବେ ନାହିଁ । ଆଗକୁ ଆମ ସହିତ ରହିବା ପାଇଁ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *