ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବରେ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 99%ଙ୍କର ହେଉଛି ମୃତ୍ୟୁ

ଦୁନିଆରେ କୋରନା ଭାଇରସରେ ମରିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମିବାରେ ନାଁ ନେଉନି । କୋରନାରେ ଦୁନିଆରେ ସାଢେଚାର ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗୋଟେ ବିଶ୍ଳେଷଣରେ ଚମକେଇବା ଫଳ ଆସିଛି । ଡେଲିମେଲ ଅନୁସାରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ୭୮୦ ଲୋକ ବିଶ୍ଳେଷଣ ଜରିଆରେ କହିଛନ୍ତି,ଏଥିରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୯୯ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଏମିତି ଥିଲେ,ସେଥିରେ ଭିଟାମିନ ଡି ପାଇଛନ୍ତି । ଫଳ ହିସାବରେ,ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପୋଷାକ ତତ୍ଵ ‘ଖରା’ ଜୀବନ ରକ୍ଷକ ହୋଇପାରେ ।

Image Courtesy: Google

ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ମାନଙ୍କରେ କମ ଭିଟାମିନ ଡି, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ :

କେମ୍ବ୍ରିଜରେ ଏଙ୍ଗ୍ଲିଆ ରକସିନ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମିଳିଥିଲା କି କମ ଭିଟାମିନ ଡି ଥିବା ୟୁରୋପ ଦେଶରେ ମହାମାରୀରେ ମରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଅଟେ । ବ୍ରିଟେନର ନ୍ଯାଶନ୍ଯାଲ ଇନଷ୍ଟିଟୁଟ ଆଣ୍ଡ କେୟାରଏକ୍ସେଲେନ୍ସ ଏହି କଥା ଉପରେ ସମୀକ୍ଷା ଆୟୋଜିତ କରୁଛି । ଯାହାର ପ୍ରକାଶନ ଆରମାସରେ ହୋଇପାରେ ।

ଭିଟାମିନ ଡି ର କମ ହେଲେ ବହୁତ ଖରାପ :

Image Courtesy: Google

ଏହି ବିଶ୍ଳେଷଣ ଅନୁସାରେ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଶରୀରରେ ନୌନେଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ମିଲିଲିଟର ରୁ କମ ଭିଟାମିନ ଜଣାପଡୁଛି ତ କୋରନା ଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ୯୮.୯  ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି । ଯେଉଁ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଖରେ ଭିଟାମିନ ଡି ର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ଥିଲା ,ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୪.୧ପ୍ରତିଶତ । ସେ ଏହା କହୁଛନ୍ତି କି ଭିଟାମିନ ଡି ର କମଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କୋରନା ଘାତକ  ପରିଣାମ ଦେଇଥାଏ ।

ଭିଟାମିନ ଡି ଏମିତି କରିଥାଏ ପ୍ରଭାବିତ :

ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନର ସ୍ତର କମ ହେଉଛି ତ ଆପଣଙ୍କ ହାଡ ପତଳା ଓ କମଜୋର ହୋଇଯାଏ । ସାଥିରେ ଇନସୁଲିନ ପ୍ରତିରୋଧ,ଉଚରକ୍ତଚାପ ଓ ଇମୁନି ସିଷ୍ଟମକୁ ସୂଚାରୁ ରଖିବା ପାଇଁ ଭୂମିକା ନିଭାଏ । ଏହା ସହିତ କ୍ଯାନ୍ସାର ଓ ହୃଦୟ ରୋଗରେ ଭି ପ୍ରଭାବୀ ହୁଏ,ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

Image Courtesy: Google

ଅନ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନରେ ବି ମିଶ୍ରିତ ପରିଣାମ:

ଲଣ୍ଡନର କୁଇନ ମେରି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ଏଣ୍ଡରିଏନ ମାର୍ଟିନୋ ଗୋଟେ ପରୀକ୍ଷଣ ମାଧ୍ୟମରେ କହିଛନ୍ତି କି ଜୀବନ ଶୈଳୀର କିଛି କାରକ ଯେଉଁଥିରେ ଭିଟାମିନ ଡି ର ସ୍ତରଭି ସାମିଲ ଅଛି,ଭାଇରସ ପ୍ରତି ସଂବେଦନଶୀଳତାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ । ସେଠାରେ ସର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ହିସାବରେ,ଭିଟାମିନ ଡି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଜୀବନ ଶୈଳୀର ଭାଗ ହୋଇପାରେ,କିନ୍ତୁ ଏହା ଚମତ୍କାର ନୁହେଁ,କାରଣ ଏହାର ପ୍ରମାଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ନୁହେଁ ।

ବହୁତ ପ୍ରଶ୍ନ ବି ଅଛି :

ବଢିଥିବା ସଂକ୍ରମିତ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଏହି ଅଧୟନ କୌଣସି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବ ପୁଣି କୋଭିଡ-୧୯ ରିସର୍ଚ ସହିତ ଜଡିତ ନଥିଲେ । ସାଥିରେ ତାଙ୍କ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମି ବିଷୟରେ କିଛି ସୂଚନା ନାହିଁ । ଏହି ରିସର୍ଚ ଏପ୍ରିଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାର ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ । ଟିମ ପାଇଥିଲେ କି ଭିଟାମିନ ଡି ର କମି ରହିଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ବୟସ, ଲୀଙ୍ଗ ଓ ଅନ୍ୟ ରୋଗକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ମୃତ୍ୟୁର ସମ୍ଭାବନା ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଅଟେ ।

Image Courtesy: Google

ସୂର୍ଯ୍ୟରଶ୍ମୀ ରୁ ବଢାନ୍ତୁ  ଭିଟାମିନ ଡି :

ଭିଟାମୀନ ଡି ସବୁଠୁ ଭଲ ସ୍ସ୍ରୋତ ସୂର୍ୟର ରଶ୍ମି ଅଟେ । ଯଦି ଆପଣ ଭୋଜନରେ ଭିଟାମିନ ଡି ର ଭଲ ସ୍ରୋତ ଖୋଜିକି ପାଉନାହାନ୍ତି ତ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟର ରଶ୍ମିଠୁ ଭଲ କିଛି ନାହିଁ । କିଛି ସମୟ ସୂର୍ଯ୍ୟ ରଶ୍ମି ସାମ୍ନାରେ ଠିଆ ହେଲେ ଭିଟାମିନ ଡି ମିଳିବ ସହିତ ଅଲଗା ବହୁତ ଲାଭ ମିଳେ । ସୂର୍ଯ୍ୟ ରଶ୍ମି ଶରୀର ଅଲ୍ଟ୍ରାଭୟୋଲେଟ କିରଣର ସମ୍ପର୍କରେ ଆସୁଛି ଓ ଏହା ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ ଡି ର ପୂରଣ କରେ । ଧୂପର ଅତିରିକ୍ତ ଭିଟାମିନର ପୂରଣର ସବୁଠୁ ଭଲ ସ୍ରୋତ ହେଉଛି ଅଇଲୀ ଫିଶ, ଆଣ୍ଡ, କ୍ଷୀର ଓ କିଛି ପ୍ରକାର ଛତୁ ସାମିଲ କରାଯାଉଛି । ଆଗକୁ ଆମ ସହ ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Related Posts

About The Author

Add Comment