ସାମାନ୍ୟରୁ ଜୋରେ ଧଡକୁ ଥିବା ହୃଦୟ ଗମ୍ଭୀର ସ୍ଥିତିର ସଂକେତ ଦେଇ ଥାଏ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ବଢି ଥାଏ ହାର୍ଟବିଟ୍

ହୃଦୟର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଓ ମହତ୍ବପୂର୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ରକ୍ତ ପମ୍ପ କରିବା ଅଟେ, ଯାହାକୁ କି ହୃଦୟର ଧଡକନ ବୋଲି କୁହା ଯାଏ । ଯେବେ ହୃଦୟ ରକ୍ତ ପମ୍ପ କରିଥାଏ ସେତେବେଳେ ଶରୀର ବିଭିନ୍ନ ଭାଗ ରେ ଅକ୍ସିଜେନ ପରିପୂର୍ଣ ରକ୍ତ ସହଜରେ ପହଞ୍ଚି ଥାଏ । ଏହା ଆମ ଶରୀରକୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ କାମ ପାଇଁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ, ସାମାନ୍ୟତଃ ଗୋଟେ ସୁସ୍ଥ ହୃଦୟ ୬୦ ରୁ ୧୦୦ ଥର ଧଡକେ ।

ହୃଦୟ ଧଡକନ ବଢିବାର ୫ଟି ସମ୍ଭାବିତ କାରଣ :

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ ରୁହନ୍ତି :-

ଆପଣ ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ରୁହନ୍ତି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ କରିଥାଏ ଯାହା କାରଣରୁ ଏଡ୍ରିନଲ ଗ୍‍ଲୈଂଡ ନାରପେନେଫ୍ରିନ ଛାଡିଥାଏ, ଯାହାକୁ ଏଡ୍ରେନାଲାଈନ ବି କୁହା ଯାଏ । ଏହି ପ୍ରକାର ହୃଦୟ ରିସେପଟର୍ସ ଏହି ହର୍ମୋନ କୁ ପୁନଃ ପ୍ରାପ୍ତ କରି ଥାଏ ଏବଂ ହୃଦୟ ଧଡକନ ବଢି ଯାଏ ।

ଜର ବା ସାମାନ୍ୟ ଥଣ୍ଡା :-

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଜର ବା ସାମାନ୍ୟ ଥଣ୍ଡା, ଛିଙ୍କ ବା କାସ ହେଉଛି, ତେବେ ହୃଦୟ ସାମାନ୍ୟ ରୂପରୁ ଅଧିକ ଜୋରେ ଧଡକି ଥାଏ । ଶରୀର ସଂକ୍ରମଣ ରୁ ଲଢିବା ପାଇଁ, ହୃଦୟକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଜୋରେ କାମ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରକାର ଧଡକନ ବଢି ଥାଏ ।

କ୍ୟାଫେନ ସେବନ :-

କେତେକ ଥର ଅନ୍ୟ କାରକ ହୋଇଥାନ୍ତି ଯାହା ହୃଦୟ ଧଡକନକୁ ବଢେଇ ଥାନ୍ତି, କ୍ୟାଫେନ ସେହି କାରଣ ହୋଇ ପାରେ । ହେଇ ପାରେ ଆପଣ ଏବେ କ୍ୟାଫେନ ସେବନ କରିଥିବେ, ଏହା ତନ୍ତ୍ରିକା ତନ୍ତ୍ର କୁ ଫେସ କରିଥାଏ ଏବଂ ଅନ୍ତତଃ ହୃଦୟ ଧଡକନ ବଢି ଯାଇ ଥାଏ ।

ପ୍ୟାନିକ ଏଟାକ :-

ପ୍ୟାନିକ ଏଟାକ ମଧ୍ୟ ହୃଦୟ ଧଡକନ ବଢେଇ ପାରେ, ଏହା ଦ୍ଵାରା ଶରୀର କମ୍ପନ, ଝାଳ, ଭ୍ରମ, ଶ୍ଵାସ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ । ପ୍ୟାନିକ ଏଟାକ ରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଚିନ୍ତା ମୁକ୍ତ ଜୀବନ ବ୍ୟତୀତ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

ଏନିମିୟା ସମସ୍ୟା :-

ଆୟରନ ଶରୀର ରେ ଏନିମିୟା ସମସ୍ୟା କାରଣ ହୋଇ ପାରେଥାଏ, ଯାହା କାରଣରୁ ଶରୀର ନାଲି ରକ୍ତ କୋସିକା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟା ରେ ଉତ୍ପନ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ଅଟେ, ଯେଉଁ ଲୋକ ଏନିମିୟା ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି ତାଙ୍କର ପ୍ରାୟତଃ ଧଡକନ ଜୋର ହବା ସମସ୍ୟାରୁ ପୀଡିତ ଥାନ୍ତି ।

ଆଗକୁ ଏହିଭଳି ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଟିପ୍ସ ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Related Posts

About The Author

Add Comment