ଲକ୍ଷଣରୁ ଯାଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ କେଉଁ ଭିଟାମିନ ଅଭାବ ରହିଛି- Health Tips

ଆଜିକା ସମୟରେ ମଣିଷ ପାଖରେ ନିଜ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମୟ ନାହିଁ, ମଣିଷ ବଞ୍ଚିବା ଭୁଲି ଯାଇଛନ୍ତି ସମସ୍ତେ କେବଳ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ କେହି ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ଯେ ଟଙ୍କା କାହା ପାଇଁ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ କଣ ଆପଣ ନିଜ ପାଇଁ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି ବା ଅନ୍ୟ ପାଇଁ ଯଦି ନିଜ ପାଇଁ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଧ୍ୟାନ କାହିଁକି ରଖୁ ନାହାନ୍ତି । ଆପଣ ମାନେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ଶରୀରକୁ ସଠିକ ମାତ୍ରାରେ ବିଟାମିନ ନ ମିଳିଲେ ଆମ ଶରୀରରେ ବହୁତ ପ୍ରକାର ରୋଗ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ପାଇଁ ଡକ୍ଟର ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି କିଛି ଜିନିଷ ଖାଇବା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ନିଜ ଶରୀରକୁ ସ୍ଵସ୍ଥ ରଖି ପାରିବେ ।

୧. ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ଖାଇକି ଶୋଇବା ପାଇଁ ଠିକ ସମୟରେ ଯାଇଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଭଲ ଭାବରେ ଏନଆଇଡ଼ି ଆସି ନଥାଏ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଏମିତି ହାଉଛି ଯେ ଆପଣ ଖାଇକି ଶୋଇବାକୁ ଗଲେ ଏନଆଇଡ଼ି ଲାଗୁ ନାହିଁ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ପୋଟାସିୟମ ମାତ୍ରା କମି ଯାଇଛି, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଗୋଡ ମାଂସ ଅଧିକ ଟାଇଟ ହୋଇ ଯାଇଛି ଆଉ ଆପଣଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ଦରଜ ରହୁଛି ତେବେ ମଧ୍ୟ ପୋଟାସିୟମ ଅଭାବ ଅଛି । ଆପଣଙ୍କୁ କଦଳୀ, ନଡିଆ ପାଣି, ବିଟ ଆଉ ତରବୁଜ ଭଳି ଜିନିଷ ସେବନ କରିବା ଉଚିତ ।

୨. ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ମିଠା ଖାଇବାକୁ ଇଛା ହଉଛି ଆଉ କେବଳ କିଛି ସମୟ ନୁହେଁ ପ୍ରାୟତଃ ସମୟ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଠା ଖାଇବାକୁ ଇଛା ହଉଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଗ୍ଳୁକୋଜ ମାତ୍ରା କମି ଯାଇଛି ଆପଣ ଫଳ ଓ ମହୁ ସେବନ କରନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଭଲ ହୋଇଯିବ ।

Loading...

୩. ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ସୁଖୀ ଯାଉଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପାଳଙ୍ଗ ଆଉ ବାଦାମ ଖାଇବା ଉଚିତ ଏହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ବିଟାମିନ ଇ ମିଳିଥାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ସିଏଚଆରଏମକୁ ନରମ କରିବା ସହ ପୋଷଣ ଦେଇଥାଏ ।

୪. ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା ଜିନିଷ ଖାଇବାକୁ ଇଛା ହେଉଛି ଆଉ ଏହା ଲଗାତାର ହେଇ ଚାଲିଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଇରନ ମାତ୍ରା କମି ଯାଇଛି । କଣ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ଭାରତରେ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆଇରନ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ ସେଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କିସ୍ମିସ, ଚଣା ଆଉ ଭିଜା ମୁଗ ଖାଇବା ଉଚିତ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଇରନ ମାତ୍ରା ବଢାଇଥାଏ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Related Posts

About The Author

Add Comment