ରସୁଣକୁ ପକେଟରେ ରଖିଲେ ହୁଏ ଏହି ଜବରଦସ୍ତ ଫାଇଦା, ଜାଣିଲେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଜିଠୁ ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ

ଏହା ତ ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିଥିବେ କି ରସୁଣ ବହୁତ ରୋଗରୁ ଭଲ କରେ । ଆଉ ମଧ୍ୟ ଏହା ଖାଇବା ଉପଯୋଗି ହୋଇଥାଏ । ରସୁଣ ଏକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରମୁଖ ଔଷଧୀୟ ଏଲିକିନ ନାମକ ତତ୍ୱ ଅଟେ ଯେଉଁଥିରେ ଜୀବାଣୁରୋଧୀ, ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ, ଆଣ୍ଟିଫଙ୍ଗଲ ଓ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ଗୁଣ ରହିଥାଏ । ଆୟୁର୍ବେଦ ଓ ଖାଦ୍ୟ ପକ୍ଷରୁ ରସୁଣ ଏକ ମହତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଫସଲ ଅଟେ । ଯାହା ମୂଳ ରୂପରେ ମଧ୍ୟ ଏସିଆ ରୁ ଆସିଥିଲା  ଯାହା ଏବ ପୁରା ଦୁନିଆରେ ଫସଲ କରାଯାଉଛି ।

ରସୁଣ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଭିଟାମିନ ଓ ପୋଷାକ ତତ୍ଵ ରେ ଭରପୁର ଅଟେ । ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ ବୀ 1, ବୀ 6 ଓ  ଏହା ସହିତ ମୈଂଗନୀଜ କୈଲ୍ଶିଯମ, ତାଂବା, ସେଲେନିଯମ ଅଛି ।

ରସୁଣଙ୍କୁ କଞ୍ଚା ଖାଇଲେ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ । ରସୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ହାର୍ଟ ଆଟାକ ହେବାର କମ ସମ୍ଭାବନା ହୋଇଥାଏ । ରସୁଣକୁ ପକେଟରେ ରଖିଲେ ବହୁତ ଫାଇଦା ହୋଇଥାଏ । ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରରେ ରସୁଣର ଅନେକ ଫାଇଦା ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଫାଇଦା ବିଷୟରେ ।

ଭଲ ନିଦ ପାଇଁ

ବହୁତ ଲୋକ ଏହା ମାନନ୍ତି କି ରସୁଣକୁ ଶୋଇଲା ବେଳେ ନିଜ ତକିଆ ତଳେ ରଖିଲେ ଭଲ ନିଦ ଆସେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରସୁଣକୁ ଧୂପଦାନ ଓ ବାସନ ସାଫା କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । କେତେକ ଲୋକ ସୋଭାଗ୍ୟ ପାଇଁ ରସୁଣକୁ ନିଜ ପକେଟରେ ରଖିଥାନ୍ତି ତେବେ ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ରସୁଣକୁ ନିଜ ତକିଆ ତଳେ ଓ ନିଜ ପକେଟରେ ରଖନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ନିଦ ଭଲ ହେବା ସହ ଆଖପାଖରେ ଥିବା ନକରାତ୍ମକ ଊର୍ଜା ଶେଷ ହେଇଯିବ ।

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ରସୁଣ ସୌଭାଗ୍ୟର ପ୍ରତୀକ ଅଟେ, ରସୁଣକୁ ପକେଟରେ ରଖିଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ କୌଣସି ଜିନିଷର କମି ଅନୁଭବ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପକେଟ ସବୁବେଳେ ପଇସାରେ ପୁରା ରହିବ ।

ଘରୁ ବାହାର ହେବ ସବୁ ନକରାତ୍ମକ ଊର୍ଜା

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଖରାପ ଛାୟାର ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ ତେବେ ଆପଣ ନିଜ ରୁମରେ ରସୁଣର ଜାବା ରଖନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଥିବା ଖରାପ ସାୟା ଦୂର ହୋଇଯିବ । ସେହି ରୁମରେ ରଖିବା ପୂର୍ବରୁ ହନୁମାନ ଚାଳିଶା ପାଠ କରନ୍ତୁ । ପ୍ରତିଦିନ ଏହା କଲେ ଆପଣଙ୍କ ଘରୁ ସବୁ ଦୁଃଖ ଦୂର ହେଇଯିବ, ଏହା ସହିତ ସକରାତ୍ମକ ଊର୍ଜା ଆସିବ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Related Posts

About The Author

Add Comment