ଭୂଲରେ ମଧ୍ୟ ଫିଙ୍ଗନ୍ତୁ ନାହିଁ ଆଳୁଚୋପା,ଏହାର ଫାଇଦା ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଆପଣ

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିଛୁ ଏକ ସାଧାରଣ ପନିପରିବା ବିଷୟରେ ବିଶେଷ ଖବର । ଆଳୁ କୁ ଆପଣ ମାନେ ନିହାତି ନିଜ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ରୋଷେଇ ଖାଦ୍ୟ ରୂପରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବେ । ଆଳୁକୁ ପନିପରିବାର ରାଜା କୁହାଯାଏ । ଆଳୁ ହେଉଛି ଏକ ପନିପରିବା ଯାହା କୌଣସି ପନିପରିବା ସହିତ ଖାଇ ପାରିବେ । ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଆଳୁ ଚୋପା ର ମଧ୍ୟ ଅତୁଳନୀୟ ଲାଭ ଅଛି । ଆଳୁ ଚୋପାକୁ ଫୁଟାଇ ଆମେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍ B3 ପାଇଥାଉ । ଆଳୁ ଚୋପା ଆମକୁ ଶକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ସେବା କରେ । ଏଥିରେ ନାସିନ୍ ଥାଏ ଯାହା କାର୍ବସ୍ କୁ ଶକ୍ତିରେ ପରିଣତ କରେ ।

ଆଳୁ ଚୋପା ରେ ବହୁ ପରିମାଣର ଫାଇବର ଥାଏ । ଏହା ଆମର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବଢ଼ାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଫାଇବର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏହି ପନିପରିବାରେ ଫାଇବର ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ । ଏହାର ଆଉ ଏକ ସୁବିଧା ଅଛି, ଏହା ଆମ ଶରୀରର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ । ଆଳୁ ଚୋପା ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ । ପୋଟାସିୟମ୍ ରକ୍ତଚାପ ବଜାୟ ରଖେ । ଏହା ଆମର ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ କୁ ମଜବୁତ କରେ ।

ଆମର ସ୍ନାୟୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଆଖି ତଳେ ଡାର୍କ ସର୍କଲ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି, କିମ୍ବା ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ହେତୁ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା କଳା ଶ୍ୟାମଳ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଆଳୁ ଚୋପାକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାର ପେଷ୍ଟ ରସକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚେହେରାର କଳା ପଣ ଦୂର ହୋଇଯିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ କେଶ ଧଳା ହୋଇଯାଉଛି ତେବେ ଆଳୁ ଚୋପାକୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ । ଯେତେବେଳେ ପାଣି ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ଚାମଚ ରହିଥାଏ, ଏହାକୁ ନିଜ କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ ।

Loading...

ଏହା ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ବାଦାମୀ କରିଦେବ । ଆଳୁ ଚୋପା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଲୌହ ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିଥାଏ । ଏଥିରେ ପ୍ରଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଆଇରନ୍ ରହିଛି । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତହୀନତାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ବାଦାମ ହୃଦୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ, ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ହୃଦରୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରହେ । ଶୀତଦିନେ ଆଳୁ ଚୋପା ଚାହା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଯାଦୁକରୀ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ, ଏହା ସମସ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ ଯଥା, ଗୋଡ, ଚର୍ମ ଫାଟିବା ଇତ୍ୟାଦି କମାଇଥାଏ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆଶା କରୁଅଛୁ କି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ନିଶ୍ଚିତ ଭଲ ଲାଗିଥିବ । ଏଭଳି ଅଧିକ ଖବର ପାଇଁ ଆମ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Related Posts

About The Author

Add Comment