ଏହି ରୋଗରେ ବହୁତ ଲାଭକାରୀ ହୋଇଥାଏ ଗୁଜୁରାତି, ହଜମ କ୍ରିୟା ରହେ ଠିକ୍

ଗୁଜୁରାତି ପ୍ରୟୋଗରୁ କେତେକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳି ଥାଏ, ଆପଣ ଗୁଜୁରାତିକୁ ଘରର ନୁସଖା ପରି ବ୍ୟବହାର କରି ପାରନ୍ତି । ଗୁଜୁରାତି ଖାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ଏହା ବହୁତ ଗୁଣକାରୀ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଗୁଣକାରୀ ବୋଲି ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭକାରୀ ଅଟେ, କେତେକ ଲୋକ ଗୁଜୁରାତି ଚା ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଗୁଜୁରାତି ସେବନ କରିବାର ଲାଭ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ନର୍ଭସ ହବାର ସମସ୍ୟା ଅଛି ତେବେ ସବୁ ଦିନ ଦୁଇ ରୁ ତିନ ଥର ଗୁଜୁରାତି ସେବନ କରନ୍ତୁ ।

ଏହାର ସେବନ କଲେ ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତ ଚାପ ସାମାନ୍ୟ ରହିବ ଏବଂ ନର୍ଭସ ସମସ୍ୟା କମ ହବାକୁ ଲାଗିବ ।

ଗୁଜୁରାତି ହଜମ କ୍ରିୟା ସମ୍ବନ୍ଧିତ ସମସ୍ୟା କୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ, ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କୁ ହଜମ କରିବାରେ ସମସ୍ୟା ହୁଏ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁଜୁରାତି କୌଣସି ବରଦାନ ଠାରୁ କମ ନୁହେଁ । ସବୁ ଦିନ ସକାଳେ ଗୁଜୁରାତି ଫୁଟାଇ ତା ପାଣି ପିଇଲେ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଗୁଜୁରାତି ରେ ଆଣ୍ଟିଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ଥାଏ, ଯାହା କାରଣରୁ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭକାରୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଯେଉଁ ଲୋକ ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି, ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁଜୁରାତି ଖାଇବା ବହୁତ ଭଲ ଅଟେ ।

ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ଯଦି ଚା’ ରେ ଗୁଜୁରାତି ମିଶାଇ ପିଇବେ ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ରେ ଥିବା ସୁଗାର ବା ଇନସୁଲିନ ସ୍ତରକୁ ସାମାନ୍ୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରି ଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କାଶ ହେଉଛି, ତେବେ ଆପଣ ରାତିରେ ଟିକେ ଉସୁମ ପାଣି ସହ ଗୁଜୁରାତି ଚୋବେଇକି ଖାଆନ୍ତୁ ଦୁଇ ତିନ ଦିନ ଏହାର ସେବନ କରନ୍ତୁ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ କାଶ ଭଲ କରିଦେବ ।

ଏମିତି ଏଥିପାଇଁ ହୁଏ କାହିଁକିନା ଗୁଜୁରାତି ବହୁତ ଗରମ ଜିନିଷ ଅଟେ, ଯାହା ଦ୍ଵାରା କାଶରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ଗୁଜୁରାତି ଓଜନ କମ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଆପଣ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଗୁଜୁରାତି ପକେଇ ବନାନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଭୋଜନ ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ ଓ ପୋଷଣ ପୂର୍ଣ ହେବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ କମିବାକୁ ଲାଗିବ ।

ଆଶାକରୁଛୁ ଆପଣମାନକୁ ଆମର ଏହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଯଦି ଅପାନମଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଏହି ସବୁ ରୋଗ ଅଛି ତେବେ ଗୁଜୁରାତିର ସେବନ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ ଦେଖିବେ ସବୁ ରୋଗରୁ ଆରମ ମିଳିବ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Related Posts

About The Author

Add Comment