ଜୀବନରେ କେବେବି ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ବିନ୍ଧା, ଅଣ୍ଟା ବିନ୍ଧା ଭଳି ସମସ୍ୟା ହେବ ନାହିଁ, ଚର୍ବି ଘିଅ ଭଳି ତରଳି ଯିବ- Health Tips

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି ଏକ ଔଷଧୀୟ ପତ୍ର ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁତ ହିଁ ଲାଭ ଦାୟକ ଅଟେ । ଯାହା ଶରୀରରୁ ପ୍ରାୟତଃ ରୋଗକୁ ଦୂର କରିଥାଏ । ଆମେ ଯେଉଁ ପତ୍ର ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ତାହା ତେଜ ପତ୍ର ଅଟେ । ଏହା କେବଳ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ଵାଦ ବଢାଏ ନାହିଁ, ଆପଣଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଦାନ୍ତ ବିନ୍ଧା ହେଉଛି, ମଧୁମେହ ଅଛି, ଅଳଜାଇମର ରୋଗ ଅଛି, ଆପଣ ସବୁବେଳେ କିଛି ଭୁଲି ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଏହିଭଳି ସମସ୍ତ ରୋଗକୁ ତେଜ ପତ୍ର ଅତି ସହଜରେ ଦୂର କରିଦେବ ।

କହିଦେଉଛୁ କି ତମାଳ ଗଛର ପତ୍ରକୁ ଖରାରେ ଶୁଖାଇ ତେଜପତ୍ର ତିଆରି କରାଯାଏ । ଆୟୁର୍ବେଦରେ ବି ତେଜପତ୍ର ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି । ଯଦି ଆପଣ ନିଜର ଓଜନ କମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ସବୁଦିନ ସକାଳେ ତେଜ ପତ୍ରର ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ।

ଏଥିପାଇଁ କିଛି ପତ୍ରକୁ ପାଣିରେ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଥମେ ଆପଣ ଗୋଟିଏ ଗ୍ଳାସ ପାଣି ଗୋଟିଏ ପାତ୍ରରେ ନେଇ ସେଥିରେ ୩ ରୁ ୪ ଟି ତେଜପତ୍ର ପକାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ରାତି ସାରା ଏହି ପାଣିରେ ପତ୍ରକୁ ରଖି ପାରିବେ । ସକାଳେ ଗ୍ୟାସରେ ରଖି ଏହି ପାଣିକୁ ଫୁଟାନ୍ତୁ । ଏହି ପାଣିକୁ ଥଣ୍ଡା କରି ଛାଣି ମାତ୍ର ୧୫ ଦିନ ପିଅନ୍ତୁ । ଓଜନ କମ କରିବା ପାଇଁ ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ଏହି ପାଣିର ସେବନ କରନ୍ତୁ ଓ ଗରମ ଗରମ ସେବନ କରିଲେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଥିବା ଚର୍ବି ଜଲ୍ଦି କମିବ ।

Loading...

ଯଦି ଆପଣ ତେଜପତ୍ର ପାଣିର ସେବନ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ବହୁତ ପୁରୁଣା ଆଣ୍ଠୁ ଗଣ୍ଠି ବିନ୍ଧା, ଅଣ୍ଟା ବିନ୍ଧା ଓ ମାଂସପେଶୀରେ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇଯିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି କମ ହୋଇ ଯାଇଛି, ତେବେ ଆପଣ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ତେଜପତ୍ର ଚୂନ ନେଇ ଦହି ଶହ ମିଶ୍ର କରି ଏହାର ସେବନ କରନ୍ତୁ । ଏହିଭଳି କରିବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କ ଏହି ସବୁ ରୋଗ ଠିକ ହୋଇଯିବ । ତେଜପତ୍ରର ତେଲ ଯଦି ଆପଣ ନିଜର ଆଣ୍ଠୁରେ ମାଲିସ କରିବେ ତେବେ ଏହା ଦ୍ଵାରା ବି ବହୁତ ଆରମ ମିଳିଥାଏ ।

ଥଣ୍ଡା କାସ ପାଇଁ ବି ଏହା ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ୧୦ – ୧୫ଟି ତେଜପତ୍ରକୁ ଗ୍ରାଇଡିଙ୍ଗ କରି ଗୁଣ୍ଡ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଚାଲୁଣି ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ଚଳାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ସଦୁବିନ ଏକ ଚାମଚ କିମ୍ବା ଅଧ ଚାମଚ ତେଜପତ୍ର ଗୁଣ୍ଡର ସେବନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କ ଥଣ୍ଡା ଓ କାସ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତ ବିନ୍ଧା ହେଉଛି ଓ ଦାନ୍ତକୁ ସଫା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଏହି ତେଜପତ୍ର ଗୁଣ୍ଡ ଦ୍ଵାରା ଦାନ୍ତ ସଫା କରନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଦାନ୍ତ ଚମକିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *