ଯଦି ଆପଣବି କରୁଛନ୍ତି କଞ୍ଚା ଲଙ୍କାର ବ୍ୟବହାର ତେବେ ନିଶ୍ଚୟ ପଢନ୍ତୁ ଏହି ଖବର

ବହୁତ ଥର କଞ୍ଚା ଲଙ୍କାର ଉପଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଖାଇବାରେ ସ୍ଵାଦ ଆସିଥାଏ । ଯଦି ଖାଇବାରେ ଲଙ୍କା ନଥାଏ ତେବେ ଆପଣ ଚାହିଁଲେ କେତେ ବି ମସଲା ପକାନ୍ତୁ କିନ୍ତୁ ଖାଇବା ଟେଷ୍ଟ ଲାଗେନି । ବହୁତ ଥର କଞ୍ଚାଲଙ୍କାର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଖାଇବାରେ ସ୍ଵାଦ ଆସିଥାଏ । ଏମିତିରେ ଲଙ୍କା ବହୁତ ରଙ୍ଗର ଥାଏ, ଯେମିତି ନାଲି, ହଳଦିଆ, ସବୁଜ ରଙ୍ଗ ଇତ୍ୟାଦି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହି କଥା ଜାଣି ନଥିବେ କି ସବୁଜ ଲଙ୍କା ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ବହୁତ ସାରା ଲାଭ ହୋଇଥାଏ ।

ସବୁଜ ଲଙ୍କାରେ ଭିଟାମିନ ସି କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ । ଭିଟାମିନ ସି ଅନ୍ୟ ଭିଟାମିନଙ୍କୁ ଶରୀରରେ ଅନ୍ୟଭଳି ଅବସୋଷିତ ହେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଯଦି ଲୋକେମାନେ ସବୁଜ ଲଙ୍କା ଖାଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଆପଣ ସବୁ ଲଙ୍କା କ୍ୟାନସର ଭଳି ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚିପାରିବେ । କୁହାଯାଏ କି ସବୁଜ ଲଙ୍କା ମୁଣ୍ଡପାଇଁ ବହୁତ୍ ହିଁ ଲାଭ ଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ସବୁଜ ଲଙ୍କା ମୁଣ୍ଡଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଫ୍ରେଶ ରଖିଥାଏ । ଏବଂ ସବୁଜ ଲଙ୍କା ଆପଣଙ୍କ ବ୍ଲଡ଼ ସୁଗାରକୁ ବି ସନ୍ତୁଳିତ ବନାଇ ରଖିଥାଏ ।

ମଧୁମେହ ଜନିତ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଜ ଲଙ୍କା ବହୁତ ଲାଭକାରୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ । ସବୁଜ ଲଙ୍କା ଗୋଟେ କାରାଗାର ଆଣ୍ଟିଡାଇବେଟିକ ରୂପରେ କାମ କରିଥାଏ । ଏହା ପଛର କାରଣ ସବୁଜ ଲଙ୍କାରେ କ୍ୟପ୍ସାଇଶିନ ନାମକ ମୁଖ୍ୟ ତତ୍ତ୍ଵ ରହିଥାଏ । ଯାହା ରକ୍ତ ଶର୍କରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିବାରେ କାମ କରିଥାଏ । ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଜାଣିବାକୁ କହିଦେଉଛୁ କି ସବୁଜ ଲଙ୍କାରେ ଫାଇବର ଭିଟାମିନ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ । ଯାହା ପାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବହୁତ ମଜବୁତ ରଖିଥାଏ ଯଦି ଏହି ପ୍ରକାର ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ସବୁଜ ଲଙ୍କା ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁତ ହିଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ସବୁଜ ଲଙ୍କାର ସେବନ ଆମ ଆଖିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଭିଟାମିନ ସି ଏବଂ ବିଟା କ୍ୟାରୋଟିନ ଆଖି ପାଇଁ ଭଲ ହୋଇଥାଏ । ସବୁବେଳେ ସବୁଜ ଲଙ୍କାଙ୍କୁ ଅନ୍ଧାର ଭଳି ଜାଗାରେ ରଖନ୍ତୁ କାହିଁକି ନା ଆଲୁଅ ଓ ଖରାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଲେ ଭିଟାମିନ ସି ସରି ଯାଇଥାଏ । ଆଗକୁ ଏହିଭଳି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଟିପ୍ସ ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Related Posts

About The Author

Add Comment