ସରକାର କରାଇଲେ ସତର୍କ, ସଂକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଆସିଲା ଏହି ବଡ ଖବର

ଦେଶରେ ଧୀରେ ଧୀରେ କ-ରୋ-ନାର ମାମଲା କମ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । କିନ୍ତୁ ଏମିତି କିଛି ରାଜ୍ୟ ଅଛି ଯାହାର କିଛି କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ କ-ରୋ-ନା ମାମଲା କମ ହେଉ ହେଉ ପୁଣି ଥରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଯାହାକି ଗୋଟିଏ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ଅଟେ । ଏମିତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓଡିଶା ସମେତ ଅନ୍ୟ ୮ ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ଚିଠି ଲେଖି ସତର୍କ ରହିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହା ସହିତ ସଂ-କ୍ର-ମ-ଣ ଅଧିକ ବ୍ୟାପିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ସରକାରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । କହିଦେବାକୁ ଗଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ କାରୋନା ସଂ-କ୍ର-ମ-ଣର ଗ୍ରାଫ ଧୀରେ ଧୀରେ ତଳକୁ ଖସିବାରେ ଲାଗିଛି ।

କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏମିତି ବି କିଛି ରାଜ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଠି କ-ରୋ-ନାର ମାମଲା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ସେଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ସଂ-କ୍ର-ମ-ଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପାଇଁ ସରକାର ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯଦି ଓଡିଶା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ତେବେ ଓଡିଶାର ୩ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଜୁନ ୨୮ ରୁ ଜୁଲାଇ ୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂ-କ୍ର-ମ-ଣ ହାର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଉପରେ ରହିବା ସମସ୍ତଙ୍କର ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛି ।

Loading...

ବାଲେଶ୍ଵର ଜିଲ୍ଲାରେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ କ-ରୋ-ନା ସଂ-କ୍ର-ମ-ଣର ହାର ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିବା ସମୟରେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ୧୯୮୩ ଜଣ କ-ରୋ-ନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଓ ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ସେହିଭଳି ଢେଙ୍କାନାଳରେ ଜୁନ ୨୮ ରୁ ଜୁଲାଇ ୪ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ୧୧.୩ ପ୍ରତିଶତ ସଂ-କ୍ର-ମ-ଣ ହାର ରହିଥିବା ସମୟରେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ୪୯୨ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ ଓ ୧୮ ଜଣଙ୍କର ଜୀବନ ଚାଲି ଯାଇଛି ।

କିନ୍ତୁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କର ରୂପରେ କ-ରୋ-ନା ସଂ-କ୍ର-ମ-ଣର ହାର ନୂଆପଡାରେ ଅଧିକ ଅଛି । ନୂଆପଡାରେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ୨୭.୪ ପ୍ରତିଶତ ଥିବା ସମୟରେ ୫୭ ଜଣ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କାହାର ବି ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇ ନାହିଁ । ରାଜ୍ୟରେ ସଂ-କ୍ର-ମ-ଣ ହାର କମ ହେଉଥିବା ସମୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଜିଟିବ ହାର ୫.୩୬ ପ୍ରତିଶତ ରହୁଛି । ସବୁଠୁ ଚିନ୍ତା ଜଣକ ବିଷୟ ଏହା ଅଟେ କି ତିନୋଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ପଜିଟିବ ହାର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ରହୁଛି । ଏମିତିରେ ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦେବାର କଥା ହେଊଛି କି ସଂ-କ୍ର-ମ-ଣ ବଢିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ନିହାତି ରୂପରେ ରୋକିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକା ଦେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି କାରୋନା ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ ବଢାଇବା ସହିତ ସଂ-କ୍ର-ମ-ଣ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଥିବା ଅଞ୍ଚଳକୁ ଆବରୋଧ କରିବା ଓ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ ଘୋଷିତ କରିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି । କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଟୀକା କାରଣ କେନ୍ଦ୍ର କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ସବୁ ରାଜ୍ୟକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସଚେତନତା ପାଇଁ ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ସେଆର କରନ୍ତୁ । ଆଗକୁ ଏମିତି ଅନେକ ଟିପ୍ସପାଇଁ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *