ଭୟ ବଢାଇଲା କରୋନାର ନୂଆ ଭାଆରିଣ୍ଟ, ବଢିପାରେ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ…. ରୁହନ୍ତୁ ସତର୍କ

ବିଶ୍ଵର ସବୁ ଦେଶ ପ୍ରଥମେ କ-ରୋ-ନାର ଭୟାଭୟତା ଓ ବର୍ତ୍ତମାନ କ-ରୋ-ନା ପରର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଚି-ନ୍ତି-ତ ଅଛନ୍ତି । ଏହିଭଳି ସ-ମ-ସ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ବି ଅଛି ଓ ଭାରତରେ ତୃତୀୟ ଲହରୀକୁ ନେଇ ବି ଆଶଙ୍କା କାରାଯାଉଛି । ଏହି ସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସହ ଦୁନିଆର ଅନ୍ୟ କେତେକ ଦେଶରେ କ-ରୋ-ନାର ନୂଆ ଏକ ଭ-ୟ-ଙ୍କ-ର ଭାଆରିଣ୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । କୁହାଯାଉଛି କି ଏହି ଭା-ରି-ଆ-ଣ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଓ ଏହା ଭ୍ୟାକସିନ ଠାରୁ ମିଳୁଥିବା ସୁରକ୍ଷାକୁ ବି ଚକମା ଦେଇ ପାରେ ।

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ନ୍ୟାସନାଲ ଇଂସ୍ଟୀଟ୍ୟୁଟ ଫର କମ୍ୟୁନିକେବଲ ଡିଜୀଜ (National Institute for Communicable Diseases, NICD) ଓ କ୍ୱାଜୁଲୁ ନୈଟଲ ରିସର୍ଚ ଇନୋବେଶନ ଏଂଡ ସୀକ୍ୱେଂସିଂଗ ପ୍ଲୈଟଫର୍ମ କ୍ୱାଜୁଲୁ ନୈଟଲ ରିସର୍ଚ ଇନୋବେଶନ ଏଂଡ ସୀକ୍ୱେଂସିଂଗ ପ୍ଲୈଟଫର୍ମର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ କହିବା ଅଟେ କି କ-ରୋ-ନାର C.1.2 ଭା-ରି-ଆ-ଣ୍ଟ ସର୍ବେ ପ୍ରଥମେ ମେରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ।

ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ, କନ୍ଗୋ, ଇଂଲଣ୍ଡ, ନ୍ୟୁଜୀଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ପୁର୍ତଗାଲ ଓ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଏହି କେସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ କ-ରୋ-ନାର ପ୍ରଥମ ଲହର ସମୟରେ ମିଳିଥିବା ଭା-ରି-ଆ-ଣ୍ଟ C.1 ଅପେକ୍ଷା C.1.2ରେ ଅଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଏହି କାରଣ ଅଟେ କି ଏହି ଭା-ରି-ଆ-ଣ୍ଟକୁ ଭା-ରି-ଆ-ଣ୍ଟ ଅଫ ଇଣ୍ଟରେଷ୍ଟ ଶ୍ରେଣୀରେ ରଖା ଯାଇଛି ।

Loading...

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ କହିବା ଅଟେ କି ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁରା ବିଶ୍ଵରେ ମିଳିଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଭା-ରି-ଆ-ଣ୍ଟ ତୁଳନାରେ C.1.2ରେ ଅଧିକ ମ୍ୟୁଟେଶନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ କହିବା ଅଟେ କି ଏହି ଭା-ରି-ଆ-ଣ୍ଟ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । କ-ରୋ-ନା ଭ୍ୟାକସିନରୁ ମିଳୁଥିବା ସୁରକ୍ଷା ତନ୍ତ୍ରକୁ ଚକମା ଦେଇ ପାରେ । ଗୋଟିଏ ରିସର୍ଚରେ ଏହା ଜଣା ପଡିଛି କି ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ସବୁ ମାସରେ C.1.2. ଜିନୋମର ସଂଖ୍ୟା ବହୁଛି ।

ମେ ରେ ଜିନୋମ ସିକ୍ୱେଂସିଂଗ ୦.୨ % ବଢି ଥିଲା ଓ ଜୁନରେ ୧.୬ %ଓ ଜୁଲାଇରେ ୨ % ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢିଛି । ରିସର୍ଚ ଅନୁସାରେ ଏହି ଭା-ରି-ଆ-ଣ୍ଟର ମ୍ୟୁଟେଶନ ୪୧.୮ ରେଟ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଅଟେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଗ୍ଲୋବାଲ ମ୍ଯୂଟେଶନର ରେଟ ଠାରୁ ଏହା ଦୁଇ ଗୁଣା ଅଧିକ ଅଟେ । ସ୍ପାଇକ ପ୍ରୋଟୀନର ବ୍ୟବହାର SARS-CoV-2 ଭାଇରସ ମାନବ କୋସିକା ଗୁଡିକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବାରେ ଓ ସେଥିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ କରିଥାଏ । ପ୍ରାୟତଃ କ-ରୋ-ନା ଭ୍ୟାକସିନ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥାଏ ।

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ମ୍ୟୁଟେଶନ N440K ଓ Y449H ଭା-ରି-ଆ-ଣ୍ଟ C.1.2 ମିଳିଛି । କହିବାକୁ ଗଲେ ଡେଲ୍ଟା ଭା-ରି-ଆ-ଣ୍ଟର ଭୟ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇ ନାହିଁ ଓ ଏହିଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ନୂଆ ଭା-ରି-ଆ-ଣ୍ଟ ସମସ୍ତଙ୍କର ଆହୁରି ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛି ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *