IPS ଅଧିକାରୀ ଯିଏ ୭ ବର୍ଷ ରହିଲେ ଜେଲରେ, ବାହାରକୁ ଆସି କଲେ କିଛି ଏମିତି କାମ ଜାଣି ଆପଣ ବି କରିବେ ପ୍ରଶଂସା

କହିବାକୁ ଗଲେ ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ମିଥ୍ୟା ଆ-ରୋ-ପ ଲାଗିଥାଏ ତେବେ ତାହା ଉପରେ କଣ ବିତିଥାଏ ଏହା କେବଳ ସେ ହିଁ ଜାଣିଛି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି ହିଁ ଗୋଟିଏ କାହାଣୀ କହିବୁ ।

3ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଉପରେ ମିଥ୍ୟା ଆ-ରୋ-ପ ଲାଗିଲା ଓ ତାକୁ ସେଥିପାଇଁ ୭ ବର୍ଷ ଜେଲରେ ବି ରହିବାକୁ ପଡିଲା । କହିଦେଉଛୁ କି ସେ ଜଣେ ଆଇପିଏସ ଅଫିସର ଅଟନ୍ତି ଓ ୭ ବର୍ଷ ଜେଲରେ ରହିଲେ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ବାହାରକୁ ଆସିଲେ ଓ ପୁଣି ଥରେ ନିଜର ଡିୟୁଟି ସମ୍ଭାଳିଲେ ତେବେ ଘୁସଖୋରୀଙ୍କ ନିଦ ଉଡାଇ ଦେଲେ ।

ଆମେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛୁ କର୍ନାଟକରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଦିନେଶ ଏମଏନଙ୍କ । ଯାହାଙ୍କର ଜନ୍ମ ୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯୭୧ କର୍ନାଟକର ଚିକ୍କବଲ୍ଲାପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଚିଂତାମଣୀ ତହସୀଲର ଗାଁ ମୁନାଗନାହଲ୍ଲୀରେ ହୋଇଛି । ନିଜର ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ ପରେ ସେ ବର୍ଷ ୧୯୯୫ରେ ରାଜସ୍ଥାନ କ୍ୟାଡରରେ ଆଇପିଏସ ଅଧିକାରୀ ହେଲେ । ଯିଏକି ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜସ୍ଥାନ ଏସିବିରେ ଏଡ଼ିଜି ପଦରେ ଅଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରନିକ୍ସ ଏଂଡ ଟେଲୀକମ୍ୟୁନିକେଶନର ବିଏ ଡିଗ୍ରୀ ବି ଅଛି ।

Loading...

ଆଇପିଏସ ହେବା ପରେ ୧୯୯୯ରେ ରାଜସ୍ଥାନ ପୋ-ଲି-ସରେ ଏଏସପି ପଦ ଭାର ବି ସମ୍ଭାଳିଲେ ।  ଆଇପିଏସ ଦିନେଶ କରୌଲୀ, ଝୁଂଝୁନୂଂ, ସବାଈ ମାଧୋପୁର, ଅଲୱର ଓ ଉଦୟପୁରରେ ଏସପୀ ରହି ସାରିଛନ୍ତି । କହିଦେଉଛୁ କି ଯେଉଁ ଅଧିକାରୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରିମାନଙ୍କର ନିଦ ଉଡାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ସେ ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ୭ ବର୍ଷ ଜେଲରେ ବି ରହିଥିଲେ । ସେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ସିଙ୍ଘମ ନାଁରେ ବି ଜଣା ଯାଆନ୍ତି ।

ଜେଲରୁ ବାହାରିବା ପରେ ଆଇପିଏସ ଦିନେଶ ରାଜସ୍ଥାନ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ନିରୋଧକ ବ୍ୟୁରୋର ପଦବୀ ସମ୍ଭାଳିଲେ ଓ ରାଜ୍ୟର ଜେଲରେ ଘୁସଖୋରୀଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ତି କରିଦେଲେ । ମି-ଡି-ଆ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଆଇପିଏସ ଦିନେଶ କହିଥିଲେ କି ଦେଶରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଅଟେ ଯେତେବେଳେ ମାତ୍ର ୬ ମାସ ଭିତରେ ସରକାରଙ୍କ କୌଣସି ସ୍ଟେଟ ଏଜେଂସୀ ଏକତ୍ରିତ ଏତେ ଘୁସଖୋରୀଙ୍କୁ ଜେଲ ପଠାଇଛି । ଜେଲ ଯାଇଥିବା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଆଇପିଏସ, ଆଇଏଏସ, ସାତ ଜଣ ଆରଏଏସ, କିଛି କଲେକ୍ଟର, ଏସିପି ଓ ତିନି ଜଣ ଆରପିଏସ ବି ସାମିଲ ଥିଲେ ।

ଆଇପିଏସ ଦିନେଶ ବହୁତ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଘୁସ ନେଉଥିବାର ଧରିଛନ୍ତି । ଯଦି ତାଙ୍କର ଜେଲ ଯିବା ବିଷୟରେ କହିବା ତେବେ କହିଦେଉଛୁ ଏହି ଘଟଣା ୨୦୦୫ର ଥିଲା । ସେହି ଦିନରେ ଆଇପିଏସ  ଦିନେଶ ଉଦୟପୁରର ଏସିପି ଥିଲ । ରାଜସ୍ଥାନ ଓ ଗୁଜୁରାଟ ପୋ-ଲି-ସର ଗୋଟିଏ ଜୟେନ୍ଟ ଅପରେସନରେ ହିଟ୍ରୀଶୀଟର ସୋହରାବୁଦ୍ଦୀନ ଶେଖଙ୍କୁ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ କରଯାଇଥିଲା । ପରେ ଏହି ଏନକାଉଣ୍ଟରକୁ ଫେକ କୁହାଗଲା ଓ ଦିନେଶ ଏମଏନ ସହ କେତେକ ପୋ-ଲି-ସ ବାଲା ଓ ଅଫିସରଙ୍କ ଉପରେ ମୁକଦମା ମଧ୍ୟ ଚାଲିଲା ।

ଏହି କେସ ତାଙ୍କୁ ସାତ ବର୍ଷ ଜେଲ ବି ହେଲା । ସାତ ବର୍ଷ ଜେଲରେ ରହିବା ପରେ ୨୦୧୪ରେ ବାହାରକୁ ଆସିଲେ ଓ ୨୦୧୭ରେ ଏହି ମାମଲାରେ ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତି ଦିଆଗଲା । ଜେଲରୁ ବାହାରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଏସିବି ପଠା ଦିଆଗଲା ତଥା ବିଭାଗରେ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ହଙ୍ଗମା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ । କହିଦେଉଛୁ କି ଆଇପିଏସ ଦିନେ ଏମଏନଙ୍କୁ ଫେକ ଏନକାଉଣ୍ଟର ପାଇଁ ବି ମନେ ପକା ଯାଏ ତ ଅନ୍ୟ ପଟେ ତାଙ୍କର ସାହସୀ ପୂର୍ଣ କାମ ବିଷୟରେ ବି ଚର୍ଚା ହୋଇଥାଏ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମର ଏଇ ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥାଏ ତେବେ ଲାଇକ ଓ ଶେୟାର କରିବାକୁ ଭୁଲିବେ ନାହିଁ । ଆଗକୁ ଆମ ସହିତ ରହିବା ପାଇଁ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

ଶେୟାର କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *